Blinken a Abbás diskutují o budoucnosti Gazy a palestinského státu

KÁHIRA – Ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek zakončil turné po Blízkém východě v osmi zemích a ocenil pokrok v poválečném plánování v pásmu Gazy, ale ze strany regionálních zemí se mu dostalo jen malého nadšení veřejnosti nezbytného pro úspěch plánu.

Arabští vůdci v Egyptě, Saúdské Arábii, Jordánsku, Kataru a dalších zemích Blízkého východu trvali na tom, že jakýkoli poválečný plán musí zahrnovat cestu k nezávislému státu sjednocujícímu Západní břeh Jordánu a Gazu pod vládou vedenou Palestinci.

Tato myšlenka se však během Blinkenovy návštěvy v Izraeli rozhořela, když premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že nikdy nedovolí vytvoření palestinského státu, a jeho ministři bagatelizovali přístup Bidenovy administrativy k dlouhodobému regionálnímu konfliktu.

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir během Blinkenovy návštěvy na sociálních sítích řekl: „Pane tajemníku Blinkene, není čas mluvit potichu s Hamasem. Je čas použít tu velkou hůl.“

Blinkenovy rozhovory s izraelskými představiteli odhalují rozdíly ohledně Gazy

Američtí představitelé sice uznali značné rozdíly mezi oběma stranami, ale uvedli, že Blinkenovy diskuse s arabskými vůdci byly mnohem hlubší a podrobnější než během jeho tří předchozích cest do regionu od útoku Hamasu ze 7. října, který zabil asi 1200 Izraelců.

„Na této cestě se lišilo to, že při našich předchozích cestách sem si myslím, že jsme se zdráhali mluvit o některých problémech ‚den poté‘… ale nyní zjišťujeme, že se naši partneři velmi zaměřují na to, tyto otázky.“ řekl Blinken novinářům před nástupem do letadla zpět do Washingtonu.

Na prosincovém setkání v Dubaji například arabští vůdci odmítli Blinkenovy pokusy diskutovat o budoucnosti Gazy po Hamasu a místo toho trvali na tom, aby Spojené státy tlačily na Izrael, aby zavedl okamžité příměří.

READ  VP Kamala Harrisová Jihočínské moře hovoří ve Vietnamu uprostřed soupeření USA a Číny

Nyní arabští vůdci prokázali svou ochotu zapojit se do jakékoli role, kterou by mohli hrát, při pomoci ustavit „obnovenou“ palestinskou samosprávu schopnou přinést nové, mladší tváře do vlády v čele s 88letým prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Palestinci obecně považují Abbáse, který je u moci léta, za zkorumpovaného a mimo každodenní potřeby lidí. Vysocí jordánští a egyptští představitelé v minulých dnech diskutovali o doporučení Abbásovi, aby zvážil stažení ve prospěch příští generace palestinských vůdců, i když není jasné, zda by to Abbás přijal.

Existují meze toho, jak velkou důvěru vloží arabští vůdci Washingtonu, protože jeho největší spojenec na Blízkém východě ničí celé čtvrti a obytné domy v Gaze v nelítostné kampani za odstranění Hamásu.

Jihoafrická republika předložila Nejvyššímu soudu OSN žalobu na genocidu proti Izraeli

Izraelské útoky zabily téměř 250 Gazanů během 24 hodin před příjezdem Blinkena do Izraele, což z něj podle místních zdravotnických úřadů dělá jeden z nejkrvavějších dnů pro Palestince v konfliktu, který si vyžádal více než 23 000 obětí. Právníci zastupující Jihoafrickou republiku obvinili Izrael ze spáchání genocidy a obrátili se na Nejvyšší soud OSN, aby vojenskou operaci zastavil. Izrael a Spojené státy jsou proti těmto snahám.

„Většina arabských vůdců je velmi skeptická k plánům USA stabilizovat postkonfliktní Gazu,“ řekl Hussein Ibish, expert na Blízký východ z Arabského institutu států Perského zálivu ve Washingtonu. „Existují skutečné pochybnosti o schopnosti Spojených států omezit Izrael.“

A v Izraeli, kde Bidenova administrativa urychlila přesuny miliard dolarů v silných bombách, zbraních a munici, přičemž v některých případech obešla kontrolu Kongresu, americká velkorysost udělala jen málo pro ztlumení odporu proti americkým návrhům.

Obě strany zůstávají v rozporu v řadě otázek, včetně toho, kdy se Palestinci mohou vrátit do severní Gazy a kdy může palestinská samospráva obdržet daňové příjmy vybrané Izraelem. Zdá se, že větší problémy, jako je shoda na cestě vedoucí k palestinskému státu, což je hlavní požadavek arabského a amerického plánování pro poválečné období, jsou vzdálenější než kdykoli předtím.

READ  Niger nařídil americkým vojákům odejít poté, co Bidenovi úředníci varovali před vazbami s Ruskem a Íránem: Pentagon

Natan Sachs, izraelský expert z Brookings Institution, řekl: „Je jisté, že tato koalice nepodpoří řešení dvou států, a to ani verbálně,“ s odkazem na vládnoucí koalici v Izraeli, která zahrnuje krajně pravicové politiky.

Varoval však, že americké plánování se může vyplatit, pokud se k moci dostane jiná izraelská vláda, což je možnost vzhledem k široké domácí kritice Netanjahuova řešení konfliktu. „Je důležité si uvědomit, že tato aliance nemusí trvat déle než do roku 2024,“ řekl Sachs.

Ale příslib vytvoření nové izraelské vlády někdy v budoucnu neutěšuje Palestince na jihu Gazy, zvláště poté, co ministr obrany Yoav Galant řekl Blinkenovi, že Izrael tam „zesílí“ svou ofenzívu.

Časová osa operací byla zdrojem neshod mezi americkými a izraelskými představiteli. Zatímco Netanjahu a Gallant uvedli, že kampaň bude trvat měsíce, američtí představitelé chtěli, aby intenzivnější kampaň skončila v prosinci. Nyní izraelští představitelé tvrdí, že těžké bombardování bude pokračovat minimálně do konce ledna, což zvyšuje možnost dalších obětí v nadcházejících týdnech.

Vysoký představitel ministerstva zahraničí uvedl, že Blinkenovy schůzky s Izraelci posloužily několika důležitým účelům, včetně odmítnutí izraelských návrhů, které Spojené státy považují za zcela nerealistické. Gallant například prosazuje svůj poválečný plán pro Gazu, který vylučuje jakoukoli roli Palestinské samosprávy a vyžaduje mezinárodní síly pod vedením USA, aby se postaraly o bezpečnost v Gaze, přičemž náklady na rekonstrukci nesou arabské státy Perského zálivu.

Blinkenův tým dal jasně najevo, že Spojené státy nejsou připraveny vyčlenit síly k udržení míru v Gaze a že jediný způsob, jak může Izrael zajistit arabské financování obnovy, je důvěryhodná cesta vedoucí k řešení dvou států. Představitelé hovořili pod podmínkou anonymity, aby projednali citlivé diplomatické kroky.

Ibish řekl, že izraelská taktika v Gaze, která „učinila oblast prakticky neobyvatelnou a jen několik budov zůstalo nepoškozených“, ovlivňuje úroveň důvěry mezi Washingtonem a jeho arabskými spojenci.

READ  ŽIVÉ AKTUALIZACE: Při halloweenském vykolejení zahynulo nejméně 149 lidí

Řekl: „Jakmile budou mít arabské vlády pocit, že se politika Washingtonu ukazuje jako účinná, což stále není převládající pocit, americká vůdčí role při dosahování postkonfliktní stability v Gaze bude považována za důvěryhodnější.“

Dodal, že by to utrpělo velkou překážku, „pokud bude Washington považován za stále neefektivnější při omezování svého nejbližšího regionálního spojence, Izraele“.

Na úterním zasedání izraelského válečného kabinetu Blinken řekl, že komentáře Bena Gvira a izraelského ministra financí Bezalela Smotricha o trvalém vysídlení Palestinců z Gazy jsou hluboce neužitečné a že se od nich Netanjahu musí veřejně distancovat, uvedl vysoký představitel ministerstva zahraničí. Netanjahu ve středu upřesnil, že ministři ohledně této politiky nemluvili jménem vlády.

Před návratem do Washingtonu zabodoval Blinken optimisticky a řekl: „Protože věci jsou tak obtížné, myslím, že to ve skutečnosti posiluje odhodlání zemí pracovat na skutečném řešení.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *