Biden slibuje „pevnou“ podporu Izraeli uprostřed obav z íránského útoku

Biden slibuje „pevnou“ podporu Izraeli uprostřed obav z íránského útoku
  • Napsali Max Matza a Will Vernon
  • BBC novinky

Prezident Joe Biden slíbil Izraeli „pevnou“ americkou podporu kvůli obavám, že Teherán může zahájit odvetu za útok, při kterém zahynuli vysocí íránští představitelé.

Biden varoval, že Írán hrozí zahájením „velkého útoku“ poté, co Izrael před 10 dny zaútočil na íránský konzulát v Sýrii.

Dodal: „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom ochránili bezpečnost Izraele.“

Dříve ve středu íránský vůdce řekl, že izraelský útok na Damašek se rovná útoku na Írán samotný.

„Když zaútočili na oblast našeho konzulátu, bylo to, jako by zaútočili na naše území,“ řekl ajatolláh Alí Chameneí v televizním projevu.

„Zlý režim musí být potrestán a bude potrestán.“

Zatím není jasné, jakou podobu by měl případný odvetný útok.

Írán, který by zasáhl Izrael přímo, by riskoval další eskalaci konfliktu a podle analytiků Írán nemá vojenskou kapacitu nezbytnou pro velkou konfrontaci.

Pravděpodobnou alternativou je útok prostřednictvím íránského zástupce, jako je Hizballáh, který často provádí menší útoky na Izrael ze sousedního Libanonu.

Íránský úředník v neděli varoval, že izraelské ambasády „již nejsou v bezpečí“, a naznačil, že potenciálním cílem by mohla být budova konzulátu.

Experti také poznamenali, že Írán by se mohl kyberútokem zaměřit na Izrael.

Při útoku na budovu íránského konzulátu 1. dubna zahynulo 13 lidí, včetně vysokých íránských vojenských velitelů.

Izrael se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, ale všeobecně se má za to, že za ním stojí.

Americké a izraelské síly v oblasti byly v následujících dnech uvedeny do nejvyšší pohotovosti.

„Jak jsem řekl premiérovi Netanjahuovi, náš závazek k bezpečnosti Izraele proti těmto hrozbám ze strany Íránu a jeho zástupců je přísný – a dovolte mi to zopakovat, tvrdé,“ řekl Biden.

Jeho komentáře přicházejí jeden den poté, co Biden v rozhovoru vyzval k příměří v Gaze a řekl, že nesouhlasí s Netanjahuovou válečnou strategií.

„Myslím, že to, co dělá, je špatné. Nesouhlasím s jeho přístupem,“ řekl v rozhovoru pro Univision, který byl natočen před týdnem.

Video vysvětlení,

Sledujte: Biden říká, že Netanjahu dělá v Gaze „chybu“.

Přichází také téměř týden po napjatém telefonátu mezi Bidenem a panem Netanjahuem po zabití sedmi pracovníků humanitární pomoci Izraelem v Gaze.

Biden zostřil svou rétoriku na chování Izraele v téměř šest měsíců staré válce, kterou vyvolal útok Hamasu 7. října, a vyjádřil svou rostoucí frustraci z Netanjahua.

Američtí představitelé se snaží Íráncům vyslat zprávu, že navzdory názorovým rozdílům mezi Bidenem a Netanjahuem se jakýkoli útok na Izrael setká s agresivní americkou odpovědí.

Ministři zahraničí Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru a Iráku ve snaze zmírnit napětí tento týden podle Axios hovořili se svými íránskými protějšky.

Ministři byli požádáni, aby předali zprávu od Bidenova hlavního poradce pro Blízký východ Bretta McGurka o nutnosti deeskalace.

Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamasem v Gaze bylo při izraelské invazi zabito více než 33 000 lidí – většinou žen a dětí.

Konflikt vypukl poté, co Hamás při svém říjnovém útoku zabil více než 1200 lidí v Izraeli a vzal 253 rukojmí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *