„Blix nejsou bomby“, portrét bývalého zbrojního inspektora OSN Hanse Blixe, prodán do Francie (exkluzivně)

„Blix nejsou bomby“, portrét bývalého zbrojního inspektora OSN Hanse Blixe, prodán do Francie (exkluzivně)

GlobeScreen Auditoriums získala francouzská práva na „Blix Not Bombs“, dokument o bývalém zbrojním inspektorovi OSN Hansi Blixovi, který byl pověřen pátráním po zbraních hromadného ničení v Iráku před invazí do Iráku vedenou USA. země před 20 lety.

Dohodu uzavřel obchodní agent Syndicado Film Sales sídlící v Torontu, který je také výkonným producentem filmu.

Více od Variety

Film měl světovou premiéru na kodaňském dokumentárním festivalu CPH:DOX v pondělí, v den výročí invaze.

Nyní čtyřiadevadesátiletý švédský diplomat ve filmu zpovídá česko-švédskou režisérku Gretu Stoklasu o tom, co se dělo v měsících před válkou. Popisuje svá setkání s Georgem W. Bushem a Tonym Blairem, svou frustraci, když Colin Powell pronesl svůj klíčový projev v Radě bezpečnosti OSN, a svůj pocit prázdnoty, když Spojené státy zahájily invazi, navzdory jeho zprávám, že jeho tým nenašel žádné zbraně. . hromadného ničení v Iráku.

Blix také tvrdí, že existuje motýlí efekt vytvořený válkou v Iráku: invaze vedla ke svržení iráckého režimu, rozpadu irácké armády, což vedlo k vzestupu Islámského státu, a následné migrační krizi v Evropě. . . V reakci na to se zvedla vlna krajně pravicových populistů jako Marie Le Penová, Geert Wilders a další, kteří destabilizovali vlády v celé Evropě.

Ve svém prohlášení režisér uvedl: „Persona Blix zachycuje střet mezi vysokou politikou, světovými událostmi a dny nerušeného stáří s pomalým očekáváním brzkého konce. Kombinací vyčerpávajících metod rozhovoru a situačního pozorování Blixova osobního života vykreslujeme komplexní portrét stárnoucího diplomata a muže připraveného opustit tento svět. Ale hlavní otázka, o které diskutujeme, je globální: Kde leží naše osobní odpovědnost vůči lidstvu a světu? „

Stoklasa vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU v Praze. Její první celovečerní dokument Kiruna – A Whole New World měl premiéru na Visions du Réel v roce 2019 a získal Hlavní cenu studentské poroty na Finále Plzeň.

READ  Toyota Yaris Cross nehraje na SUV. Už jsme si sedli a známe české trofeje

„Blix Not Bombs“ produkoval Radovan Síbrt v Pink Productions v České republice. Koproducenty jsou Erik Wenker z německé CORSO a Mario Adamson ze švédské Sisyfos Film Production.

Nejlepší sestava

Popsat Newsletter je různorodý. Pro nejnovější zprávy nás sledujte FacebookA CvrlikáníA Instagram.

Klikněte sem a přečtěte si celý článek.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *