Belgie a Česká republika žádají sankce kvůli ruskému vměšování do voleb do EU

Belgie a Česká republika žádají sankce kvůli ruskému vměšování do voleb do EU

BRUSEL – Belgie a Česká republika vyzvaly k zavedení nových sankcí EU, aby čelily ruskému vlivu v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu poté, co několik zemí zjistilo brzké vměšování, ukázal otevřený dopis vedení EU.

Dopis ze 16. dubna podepsaný belgickým premiérem Alexandrem De Croo a českým prezidentem Petrem Fialou byl adresován předsedům Evropské komise, Rady a Evropského parlamentu.

Oba lídři tvrdí, že případy proruských dezinformací a vměšování byly již nalezeny v několika členských státech. Belgické bezpečnostní služby zejména odhalily síť v Belgii zahrnující převody hotovosti částečně uskutečněné v České republice.

Cílem sítě je navázat spolupráci mezi proruskými politiky v Evropském parlamentu, pomoci zvolit více proruských kandidátů a jmenovat „lidi aktivní v této síti jako (nově zvolené) zaměstnance Evropského parlamentu (poslanci).

De Croo uvedl, že lídři EU se během summitu dohodli na nasazení nouzového krizového mechanismu na dva měsíce, který byl aktivován během pandemie Covid-19. Pracovní skupina pak bude dezinformace bedlivě sledovat.

„Plánem je vytvářet dezinformace na velmi pravidelném základě,“ řekl De Croo na tiskové konferenci, „propojíme tyto informace, budeme je sdílet s členskými státy a budeme spolupracovat s národními soudními orgány, abychom přijali nezbytná opatření.“

Belgie poukázala na zvláštní rizika, kterým čelí nejen instituce Evropské unie, ale také NATO, jehož sídlo se nachází nedaleko hlavního města Bruselu. Volby do Evropského parlamentu se mají konat od 6. do 9. června.

Belgie spolu s dalšími zeměmi EU zahájila trestní vyšetřování, zatímco Česká republika sankcionovala několik jednotlivců a jeden subjekt národními sankcemi za jejich snahu narušit územní celistvost Ukrajiny.

„Je čas zavést nový režim restriktivních opatření zaměřených na boj proti zhoubným ruským aktivitám,“ napsali lídři. Reuters

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *