Zelenskyj: Rusko „investuje všechno“, aby zastavilo ukrajinskou armádu | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Zelenskyj: Rusko „investuje všechno“, aby zastavilo ukrajinskou armádu |  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajinský prezident řekl, že sleduje bezpečnostní situaci v Bělorusku, zatímco bojovníci Wagner cvičí běloruské síly.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval svou zemi, že Rusko vrhá všechny dostupné zdroje do své vojenské kampaně, aby zabránilo kyjevským silám zahájit protiútok na jihu a východě země.

Zelenského komentáře v pátek přišly, když ukrajinští představitelé znovu uznali, že dlouho očekávaná operace Ukrajiny na zatlačení ruských sil postupuje mnohem pomaleji, než někteří očekávali, ačkoli se objevily nové zprávy o postupu Ukrajiny na bojišti.

„Všichni musíme velmi jasně – co nejjasněji – pochopit, že ruské síly v našich jižních a východních zemích investují vše, co mohou, aby zastavily naše válečníky,“ řekl Zelenskyj ve svém každodenním večerním projevu k zemi.

„Každých tisíc metrů, které postoupíme,“ řekl, „a každý úspěch každé z našich bojových brigád si zaslouží vděk.“

Zelenskyj také uvedl, že obdržel „důležitou zprávu“ o bezpečnostní situaci v sousedním Bělorusku, kterou bedlivě sleduje, ačkoliv v současnosti „neexistují žádné rozsáhlé hrozby“.

„Plně se soustředíme na přední linie,“ řekl.

Komentář ukrajinského prezidenta k Bělorusku přišel, když se objevily zprávy, že ruská žoldářská skupina Wagner dosáhla dohody o výcviku běloruských sil.

Běloruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení uvedlo, že s Wagnerem bylo dosaženo dohody o vypracování plánu pro „blízkou budoucnost pro výcvik a předávání zkušeností mezi jednotkami různých složek ozbrojených sil“.

Ministerstvo obrany také zveřejnilo video, které ukazuje, jak bojovníci Wagner instruují běloruské vojáky na cvičišti u města Asipoviči, 90 kilometrů (56 mil) jihovýchodně od hlavního města Minsk.

Ministerstvo neupřesnilo, jak se bojovníci Wagner zúčastní vojenského cvičení v Bělorusku, kde bylo povstaleckým žoldáckým silám přislíbeno bezpečné útočiště poté, co minulý měsíc odvolaly vzpouru proti ruskému vojenskému vedení.

Bělorusko se ukázalo jako nejbližší spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina v jeho válce na Ukrajině.

READ  Na pláži v Japonsku byla objevena velká záhadná kovová koule, což vyvolalo vyšetřování

„Pokrok není tak rychlý“

Náčelník generálního štábu ukrajinského prezidenta Andrije Jermaka byl posledním představitelem, který v pátek přiznal, že boje byly pro ukrajinské síly obtížné a že ofenzíva „nepostupuje příliš rychle“.

Jermak, viděný jako Zelenského pravá ruka, řekl, že západní spojenci, kteří Kyjevu poskytli zbraně za miliardy dolarů, na něj netlačili, aby postupoval rychleji.

„Žádný tlak, jen otázka: Jak vám můžeme dále pomoci?“ Řekl.

Ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij, velitel ukrajinských sil na jihu, po pátečním setkání se Zelenským řekl, že jeho síly „metodicky odstraňují nepřítele z jejich pozic“.

Napsal na Telegram, že ztráty nepřítele za posledních 24 hodin se rovnaly nejméně 200.

Ruské ministerstvo obrany ve své páteční denní zprávě uvedlo, že jeho síly odrazily 16 ukrajinských ofenziv na východní frontě, včetně u dlouho sporného města Marinka a ve strategické vesnici Kliščevka na jižním okraji Bachmutu.

Na jihu země je „situace při postupu směrem k Berďansku velmi obtížná,“ řekl ukrajinskému Rádiu Nevada vojenský analytik Serhij Hrapskij s odkazem na přístav v Azovském moři.

„Nepřítel klade odpor, aby zastavil náš postup na jih,“ řekl.

Týdny trvající protiofenzíva Ukrajiny se údajně soustředila na dobytí vesnic na jihovýchodě země směrem k Azovskému moři a oblastí poblíž města Bachmut na východě země, které ruské síly dobyly v květnu po měsících krvavých bitev, které primárně vedly. Wagnerovi bojovníci.

Ukrajinské síly doufají, že se jim podaří odříznout pozemní most zřízený ruskými silami s anektovaným Krymem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *