Yun Chek jedná se svými dánskými protějšky před Valným shromážděním OSN

Yun Chek jedná se svými dánskými protějšky před Valným shromážděním OSN

Korejský prezident Yoon Suk-yeol si v pondělí během bilaterálního summitu na okraji Valného shromáždění OSN v New Yorku potřásá rukou s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. [JOINT PRESS CORPS]

Prezident Yoon Suk-yeol zahájil svou cestu do New Yorku na Valné shromáždění OSN sérií bilaterálních rozhovorů zaměřených na posílení hospodářské spolupráce a podporu Busanu, aby uspořádal Světovou výstavu Expo v roce 2030.

Yoon, doprovázená první dámou Kim Kyon-hee, dorazila do New Yorku v pondělí v 10 hodin dopoledne na pětidenní cestu, na níž je naplánováno uspořádání více než 30 bilaterálních summitů na okraj Valného shromáždění.

První den cesty se Yun během devíti hodin, kdy dorazil do města, setkal s vůdci devíti zemí.

Během tohoto prvního kola bilaterálních summitů se setkal s představiteli Srí Lanky, San Marina, Burundi, České republiky, Dánska, Černé Hory, Turkmenistánu, Svaté Lucie a Bosny a Hercegoviny.

Yun na setkání s českým prezidentem Peterem Pavlem požádal Českou republiku o podporu účasti korejských firem na projektu nové jaderné elektrárny v Dugovanech.

Požádal o spolupráci v oblastech zájmu České republiky, včetně vodíkové ekonomiky a výstavby vysokorychlostních železnic.

Pavel odpověděl, že se těší na rozšíření spolupráce v sektoru energetiky, automobilového průmyslu a vysokorychlostní železnice spolu s výrobou baterií, kde je jeho země bohatá na zdroje lithia.

Yoonová při jednání s dánskou premiérkou Mette Frederiksen zaznamenala posílení spolupráce jejich zemí v oblasti zeleného růstu.

To dále prohlubuje spolupráci v oblasti klimatu a životního prostředí, protože Korea a Dánsko v květnu 2021 upgradují bilaterální vztahy na komplexní zelené strategické partnerství. Obě země pořádají od roku 2011 každoroční setkání Green Growth Alliance.

Frederiksen vyzval k rozšíření spolupráce v oblasti větrné energie na moři, lodí šetrných k životnímu prostředí a udržitelného zemědělství a kvantových technologií.

Frederiksen zaznamenal hluboké znepokojení Evropy na bilaterálním summitu mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem minulý týden, který se dohodl na spolupráci s Jižní Koreou pro mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v regionu.

READ  Český rozhlasový koncert pro zvířata získal cenu BRICS Europa 2021

Zatímco se Jižní Korea připravuje na listopadové tajné hlasování Bureau International des Expositions o výběru hostitelské země světového veletrhu, je důležitá řada bilaterálních jednání a diplomatického úsilí v OSN.

Korejský prezident Yoon Suk-yeol si v pondělí podává ruku s českým prezidentem Petrem Pavlem během bilaterálního summitu na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku. [JOINT PRESS CORPS]

Korejský prezident Yoon Suk-yeol si v pondělí podává ruku s českým prezidentem Petrem Pavlem během bilaterálního summitu na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku. [JOINT PRESS CORPS]

Od Sarah Kim [[email protected]]

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *