Maďarsko uznává udělení schengenského víza běloruskému úředníkovi, který byl vyhoštěn Českou republikou

Maďarské ministerstvo zahraničí potvrdilo RFE/RL, že udělilo speciální vízum běloruskému sportovnímu funkcionáři, které mu umožnilo vycestovat do České republiky, odkud byl před týdnem vyhoštěn za porušení pravidel pandemie COVID-19.

Maďarský premiér Viktor Orbán i nadále udržuje srdečné vztahy s běloruským silákem Alexandrem Lukašenkem uprostřed mezinárodního odsouzení rozšířených obvinění z manipulace s hlasováním a brutálního potlačování nesouhlasu od loňských sporných prezidentských voleb.

Uladzimer Bazanau a jeho manželka byli zatčeni 30. listopadu v Opavě na severovýchodě České republiky před utkáním kvalifikace o mistrovství světa mezi běloruskými fotbalistkami a českými ženami, které je na tentýž den naplánované. Zápas v Opavě byl odložen kvůli propuknutí viru Coruna v běloruském týmu.

Bazanau a jeho manželka byli deportováni druhý den poté, co byly české úřady obviněny z porušování protokolů COVID-19.

Bazanau, Lukašenkův spojenec, je zařazen na sankční seznam pobaltských států, které jsou členy Evropské unie – Estonska, Lotyšska a Litvy. Na rozdíl od Kypru, kam Bazanau s manželkou zavítali o den dříve, uvaluje Česká republika na pobaltské státy sankce.

Maďarské ministerstvo zahraničních věcí informovalo 7. prosince RFE/RL, že udělilo schengenské vízum pro Bazanau na dobu 90 dnů a že běloruský hráč obdržel pozvání od UEFA, řídícího orgánu evropského fotbalu.

Ministerstvo tvrdilo, že vízum vydalo jménem Švýcarska, kde sídlí UEFA.

Švýcarskí úředníci toto tvrzení nijak nekomentovali.

Schengenský prostor je prostor tvořený 26 evropskými zeměmi, které oficiálně zrušily hraniční kontroly mezi svými územími.

Evropská unie schválila pět kol sankcí proti Lukašenkově režimu kvůli brutálnímu zásahu proti prodemokratickému hnutí v zemi v důsledku sporných voleb v srpnu 2020.

EU přijala svůj poslední balíček sankcí 2. prosince kvůli obviněním, že Minsk zorganizoval migrační krizi na hranicích Polska a dalších zemí EU, Lotyšska a Litvy.

READ  ŽIVĚ, French Open 2023: Novak Djokovič sleduje grandslamový rekord

Nové sankce se zaměřují na 17 jednotlivců a 11 subjektů, o kterých se předpokládá, že jsou odpovědné za krizi na východní hranici EU, a měly by vstoupit v platnost po zveřejnění později 8. prosince v úředním věstníku bloku, což je právní záznam. Celkem se EU dosud sankcemi zaměřovala na 183 běloruských jednotlivců a 26 subjektů.

Británie, Spojené státy a Kanada rovněž 2. prosince oznámily svá vlastní represivní opatření zaměřená na běloruské subjekty, včetně úplného zmrazení aktiv světového lídra v oblasti potašových hnojiv, OJSC Belaruskali.

Evropská unie, Británie, Kanada a Spojené státy ve společném prohlášení uvedly „pokračující útoky na lidská práva a základní svobody v Bělorusku, ignorování mezinárodních norem a opakované činy represe“.

Běloruské ministerstvo zahraničí reagovalo na nedávná oznámení o sankcích příslibem, že v reakci na to podnikne „tvrdé a nepřiměřené“ kroky.

Minsk popřel, že by převážel migranty převážně z Blízkého východu do Polska, Lotyšska a Litvy.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *