Česká republika nemusí vracet žádné dotace z Evropské unie, potvrzuje Evropská komise

Na základě auditu podnikových účtů společnosti Agrofert Holding není Česká republika povinna vrátit žádné peníze do Evropské unie.

Mluvčí Evropské komise v pondělí novinářům řekl, že české orgány nepožádaly o náhradu za žádnou z výhod, které byly předmětem přezkumu.

V pátek UNHCR Publikujte závěrečnou zprávu o auditu, Který zjistil, že předseda vlády Andrej Babiš měl střet zájmů a že Agrofert neměl nárok na žádné výhody od 9. února 2017, kdy nabyla účinnosti novela zákona o střetu zájmů.

Podle přezkumu bude Česká republika muset vrátit všechny dotace poskytnuté Evropskou unií, které se Agrofert od té doby snaží dosáhnout.

České orgány neoznámily žádné výdaje na žádnou z operací uvedených v této zprávě. Proto není finanční korekce nutná, uvedl včera mluvčí UNHCR Palaz Ojvari. Uvedl, že výbor se bude nadále zabývat pouze některými doporučeními ohledně přezkumu s Českou republikou, která české orgány dosud nezohlednily.

Pappes závěry přezkumu odmítl s tvrzením, že jsou zaujaté a manipulativní, a české ministerstvo pro místní rozvoj rovněž vyjádřilo nesouhlas. Sám premiér dříve ujišťoval, že nehrozí, že by Česká republika vrátila peníze Bruselu.

“Trváme na tom, že v oblasti podpory postupujeme přesně v souladu se zákonem, příslušnými pravidly a uzavřenými smlouvami.” Všechny podpůrné projekty byly schváleny českými úřady a byly rovněž přezkoumány bez zjištění závažnějších závad. Žádnou podporu nelze označit za neoprávněnou, “komentoval recenzi ve svém prohlášení Agrofert.

Nejmocnější klub v Evropském parlamentu Evropské lidové strany vyzval komisi, aby na základě přezkumu nevracela peníze České republice z nového víceletého rozpočtu EU.

Ministrka pro regionální rozvoj Clara Dostalová na pondělní tiskové konferenci uvedla, že české orgány nesouhlasí s výsledkem přezkumu střetu zájmů Babis ze strany Evropské unie a že spor může vyřešit pouze nezávislý soud na základě dvou samostatných právních názorů.

READ  Šéf české centrální banky vidí slabší oživení, jak se blíží debata o zvýšení úrokových sazeb

Do konce března vyplatila Evropská komise České republice 59 procent dotací vyčleněných na programové období 2014 až 2020. Jedná se o částku 367,7 miliardy Kč z celkové alokované částky 622,8 miliardy Kč.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *