Vytrvalý rover NASA shazuje marťanské kameny, aby se podíval na něco, co ještě nikdo neviděl

Sluneční konjunkce – období, kdy je Slunce mezi Zemí a Marsem – začala 2. října a zastavila komunikaci NASA s roverem. Tento výpadek skončil 19. října a vytrvalost se vrátila k hledání známek dávného života na Rudé planetě.

Jedním z hlavních cílů roveru je sbírat vzorky hornin a nečistot na povrchu Marsu, které budou při budoucích misích přivezeny zpět na Zemi. Už má Byly odebrány dva vzorky Použila pomoc vrtulníku Ingenuity, který sloužil jako letecký průzkumník, aby našel své další cíle hodné vzorku.

Od 25. října bylo dosaženo vytrvalosti v některých skalních výchozech v oblasti jižně od střední oblasti planety, které jsou předmětem zájmu vědeckého týmu landroveru. Rover má na svém robotickém rameni škrabku, která dokáže seškrábat vrstvy hornin a podívat se dovnitř těchto kamenů.

„Vrstvené skály, jako je tato, se často tvoří ve vodě a mohou mít vodítka o tom, jaké bylo jejich prostředí kdysi. Uvidíme, jestli by to bylo další dobré místo pro #SamplingMars,“ zněl příspěvek z facebookového účtu roveru, který spustil NASA, dne 4. listopadu.

Po odštípnutí skály sonda vyslala snímky, aby ukázala, co bylo pod rezavou horní vrstvou: co vypadalo jako sbírka granulovaných minerálů a sedimentů.

„Zíral jsem dovnitř, abych se podíval na něco, co ještě nikdo neviděl. Erodoval jsem malý kousek této skály, abych odstranil povrchovou vrstvu a podíval se pod. Vynulování na můj další cíl pro #SamplingMars,“ zveřejnil 9. listopadu facebookový účet Perseverance.

Minerální obsah hornin v kráteru Jezero, který byl kdysi před 3,7 miliardami let na místě jezera, působí jako prastará, nenarušená časová schránka. Mohou vědcům říci, jak se horniny formovaly a jaké bylo v té době klima. To může poskytnout přehled o tom, jak vypadala delta jezera a řeky, když byla planeta teplejší a vlhčí – a potenciálně obyvatelná.

READ  Palm e-Tattoo vám řekne, kdy se cítíte ve stresu

Zdá se, že Perseverance se připravuje sesbírat vzorek erodované horniny, aby viděl, co mohou záhady Marsu odhalit v Jižní Sítahu.

„Perseverance a její tým ušli během posledních osmi měsíců provozu na Marsu dlouhou cestu,“ napsal v nedávném příspěvku na blogu Perseverance David Pedersen, výzkumný pracovník pro přístroj PIXL roveru na Technické univerzitě v Dánsku. „Nyní je to součást běžné rutiny mise pro rover sbírat vzorky hornin a provádět blízkost pomocí nástrojů namontovaných na věži na konci robotického ramene/manipulátoru.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *