Na znamení podpory přelétají americké bombardéry nad balkánským Dubrovníkem

DUBROVNÍK, Chorvatsko (AFP) – Dva strategické bombardéry amerického letectva B52 v pondělí přeletěly nízko nad chorvatským letoviskem Dubrovník a třemi dalšími členskými státy NATO v regionu na znamení podpory při ruské agresi na Ukrajině.

Kromě opevněného chorvatského turistického letoviska Dubrovník letadlo přeletělo sídlo vlády ve Skopje v Severní Makedonii, centrum Skanderbegu v albánském hlavním městě Tiraně a dokonce i pobřeží Jaderského moře v Černé Hoře.

Balkán a Jadran jsou v poslední době svědky zvýšené vojenské, zpravodajské a propagandistické aktivity Moskvy, která považuje region za svůj strategický zájem kvůli jeho přístupu ke Středozemnímu moři.

„Účelem každého leteckého transportu je demonstrovat oddanost a potvrzení Spojených států spojencům a partnerům NATO nacházejícím se v jihovýchodní Evropě,“ uvedlo americké letectvo v prohlášení. „Navíc to občanům poskytne příležitost pořizovat fotografie a videa a užívat si letadla létající nad hlavou.“

Davy se shromáždily na náměstích ve Skopje a Tiraně a turisté v Dubrovníku a Černé Hoře sledovali, jak nad hlavou hrozí obří bombardéry. Někteří diváci mávali americkými vlajkami.

Severní Makedonie byla poslední zemí, která vstoupila do NATO v roce 2020, a Černá Hora v roce 2017 i přes silný odpor Ruska.

Velitel armády Severní Makedonie, podplukovník Yovan Azmanovsky, řekl Kanal 5 TV, že lety bombardérů jsou symbolickým důkazem toho, že „naše obloha je bezpečná“.

„Lidé v Severní Makedonii mohli vidět nad Skopje strategické bombardovací letouny amerického letectva B52, které demonstrovaly naše členství v NATO a bezpečnost a zabezpečení oblohy celé koalice. Naše nebe je bezpečné a naše členství v (NATO) je příliš viditelné.“ “ řekl Azmanovsky.

V Tiraně náčelník generálního štábu albánské armády Arben Kingci řekl, že „jsme svědky strategické vojenské demonstrace“.

„Naši strategičtí partneři jdou s námi ruku v ruce, je to poselství jednoty,“ řekl na náměstí, kde se lidé shromáždili.

READ  Bidenova volba íránského vyslance oživila hořkou debatu o jaderné dohodě

Dva letouny B-52 Stratofortress jsou přiděleny k 23. bombardovací peruti, která v současnosti operuje z RAF Fairford ve Velké Británii.

Od roku 2018 podnikly Spojené státy se spojenci a partnery více než 200 bojových letů bombardovací jednotky.

Nedávno to zahrnovalo lety B-1B Lancer nad regiony Severního, Baltského a Černého moře v květnu a také přelet letecké policie nad Makedonií v červnu. V červnu Stratofortress přeletěl Severní ledový oceán a později se zúčastnil BALTOPS, největšího každoročního cvičení v Baltském moři.

V Baltském moři byla v pondělí oficiálně přivítána obojživelná bitevní loď USS Kearsarge – největší válečná loď, která kdy navštívila Litvu. Země sousedí s Polskem, členem NATO, a spojencem Moskvy s Běloruskem.

V pondělí mise NATO Air Police Mission v Litvě oznámila, že letadla se minulý týden čtyřikrát plazila, aby identifikovala a doprovázela ruská válečná letadla, v rozporu s mezinárodními pravidly vzdušného prostoru.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.