Výsledky finále Billie Jean King Cup 2023: Česká republika porazila USA a dostala se do semifinále

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Kateřina Siniaková (vlevo) a Barbora Krejčíková (vpravo) jsou olympijské vítězky ve čtyřhře

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková poslaly Českou republiku do semifinále Billie Jean Kingové rozhodujícím vítězstvím ve čtyřhře nad Spojenými státy.

Sedminásobná grandslamová šampionka ve čtyřhře porazila Danielle Collinsovou a Taylor Townsendovou 6:3, 7:5, vyhrála zápas 2:1 a rezervovala si rande s Kanadou.

K 11násobným šampionům se v semifinále připojilo Slovinsko, které se do semifinále dostalo poprvé.

Slovinsko prohrálo 2:1 s Kazachstánem, ale kvalifikovalo se z druhé skupiny.

Měli nejlepší bilanci výher a proher mezi třemi týmy ve své skupině a postoupili do semifinále proti vítězi skupiny D Itálii.

Čtyři skupiny po třech týmech se utkaly ve finále soutěže ženských družstev – dříve známé jako Pohár federace – v Seville, přičemž do semifinále se v sobotu kvalifikovaly pouze vítězky skupin.

Češi vítězí v boji těžké váhy

Ve střetnutí dvou nejúspěšnějších týmů ve skupině A, kde vítěz bere vše, se USA, 18násobný obhájce titulu, dostaly do vedení 1:0, když Collins v první dvouhře porazil Siniakovou 6:3, 6:2. zápas.

Češky, které vyhrály šest z posledních 11 ročníků, ale vyrovnaly, když wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová ve druhé dvouhře porazila šampionku Australian Open 2020 Sofii Keninovou 6:1, 6:1.

Tím se kvalifikace do semifinále zúžila na čtyřhru, kde byla Česká republika favoritem díky nasazené a úspěšné dvojici Krejčíková, Siniaková, úřadující olympijské vítězky ve čtyřhře.

Ruska brzy v prvním setu přerušila podání, aby převzala kontrolu, ale pak se znovu a znovu vracela ve vypjatém druhém setu, kdy bylo její podání sedmkrát zlomeno, než započítala své zkušenosti z prvního bodu a rozhodla zápas.

„Nepotopilo se“ – Slovinsko tvoří historii

Zatímco Češka je zvyklá dojít na turnaji daleko, Slovinsko slaví nový úspěch.

Tým byl mezi 12 týmy soutěžícími v Seville nejníže, ale v úvodním zápase druhé skupiny překvapil, když porazil loňského vicemistra Austrálie a postavil se na špici semifinále.

Když se další výsledky obrátily ve svůj prospěch, Slovinsko se dokázalo kvalifikovat i přes páteční prohru 2:1 s Kazachstánem, protože skončilo s nejlepší bilancí výher a proher mezi třemi týmy ve své skupině.

Začali dobře, když Kaya Jovan rozdrtila Annu Danilinu, která se umístila o více než 700 míst pod ní, 6:1, 6:0, než Tamara Zydancic porazila Yuliyu Putintseva.

Zidancic, 100. místo na světě, věděla, že k postupu jejího týmu potřebuje vyhrát jen jeden set, a vyhrála 6:2.

Přestože prohrála další set a poté kvůli zranění odstoupila – a poté její tým pro čtyřhru prohrál a prohrál nerozhodně 2:1 – Zidancic udělala dost, aby zajistila, že její tým se zapíše do historie.

„Pro mě se to nepotopilo,“ řekl Zidansek. „Možná za týden, až budeme všichni doma, se na to podíváme. Očividně máme ještě hodně práce. Ještě není konec.“

Co je to Billie Jean King Cup – a kdy hraje tým GB?

Finále soutěže se zúčastnilo 12 zemí, kde byly týmy ve čtvrtfinálové fázi rozděleny do čtyř skupin.

Vítězové skupin se kvalifikují do semifinále v sobotu a šampioni budou korunováni po finálovém zápase v neděli v Seville.

Vítězové obdrží finanční odměnu ve výši 2,4 milionu $ (2,1 milionu GBP), což je součást celkového prize poolu 9,6 milionu $ (8,4 milionu GBP) – rekord akce, který odpovídá penězům uděleným v mužském ekvivalentu Davis Cupu.

Velká Británie se nekvalifikovala po prohře s Francií v kvalifikační fázi v dubnu, místo toho hrála play-off proti Švédsku v Londýně ve dnech 11.–12.

Utkání skládající se z pěti zápasů – čtyř zápasů dvouhry, s rozhodujícím utkáním ve čtyřhře, bude-li to nutné – bude živě vysíláno BBC Sport.

READ  Polsko a Česká republika prodlužují kontroly na hranicích se Slovenskem, aby zastavily nelegální přistěhovalectví

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."