Vyjádření Jourové bylo ‚zvláštní‘, říká mluvčí vládnoucí strany – The First News

Stephanie Leacock / PAP / IPA

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová vyjadřovala svůj vlastní názor, když naznačila, že pozměněný zákon o Nejvyšším soudu v Polsku nesplňuje podmínky stanovené v plánu obnovy země (KPO), tvrdil mluvčí vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

V pátek Radoslav Vogel řekl, že mluvčí Evropské komise Christian Wiegand řekl, že Komise ještě neprovedla hodnocení KPO. Vogel tvrdil, že Wiegand se od Jourových slov distancoval a že šlo „v podstatě o soukromé prohlášení paní Jourové“.

„Paní Jourová zastupuje Českou republiku v Evropské komisi a byla jmenována minulou vládou,“ řekl Vogel. „Aniž bych prozrazoval mnoho, mohu říci, že naše rozhovory s Čechy ukazují, že po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu jsou šance paní Jourové na vstup do Komise mizivé.“

podle tvn.24.pl Zpravodajský portál Jorova byl ve čtvrtek na jednání Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) dotázán, zda novela zákona o Nejvyšším soudu Polska splňuje podmínky stanovené zákonem o ochraně Kosova. Novela, která odstranila sporný disciplinární okruh pro soudce, byla nezbytným krokem pro získání prostředků EU na postpandemickou obnovu.

Jourová odpověděla, že KPO nesplnilo podmínky, respektive milníky v terminologii EU, nutné pro získání finančních prostředků EU.

„Polsko se bude muset zamyslet nad podmínkami. A pokud nebudou mít adekvátní odezvu v právně závazných pravidlech polské justice, která budou odpovídat klíčovým fázím, peníze nezaplatíme,“ řekla.

Dodala, že jen opakuje předchozí slova předsedy Evropské komise.

Navzdory tomu, co Vogel v pátek řekl, Wiegand ve čtvrtek agentuře PAP řekl, že nová legislativa o zrušení disciplinárního senátu pro soudce u polského nejvyššího soudu nedokázala zvrátit změny v polském soudním systému, o nichž komise pochybovala.

Zdůraznil, že zákon neodstraňuje ustanovení, která soudcům brání zpochybňovat nezávislost a zákonné jmenování jiných soudců.

READ  Denní olympijské hry v Tokiu: Simone Biles odstupuje z druhého závodu

Wiegand řekl, že komise informovala Polsko o svém postoji.

Evropská komise 1. června schválila polské schéma KPO, které nastiňuje, jak budou vynaloženy peníze z fondu pro obnovu po pandemii. Schválení bylo krokem k tomu, aby Polsko získalo přístup k 35,4 miliardám EUR z nástroje Evropské unie na obnovu a odolnost (RRF).

Evropská komise uvedla, že polský zákon KPO obsahuje milníky související s důležitými aspekty soudní nezávislosti a že Varšava musí prokázat, že byly splněny, než bude možné provést jakékoli platby.

Následně ministři financí všech členských zemí EU schválili 17. června KPO Polsko.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.