VP Harris navštíví filipínský ostrov na frontě v námořním konfliktu

VP Harris navštíví filipínský ostrov na frontě v námořním konfliktu

MANILA, Filipíny (AP) – Viceprezidentka Kamala Harrisová znovu potvrdí závazek Ameriky bránit smluvního spojence Filipíny s návštěvou, která začala v neděli a zahrnuje cestu do ostrovní provincie čelící spornému Jihočínskému moři, kde Washington obvinil Čínu z obtěžování nárokovaných malých národů.

Po účasti na summitu asijsko-pacifické hospodářské spolupráce V Thajsku odletěl Harris v neděli večer na recepci na červeném koberci v Manile. Marie se v pondělí schází s prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším k jednáním zaměřeným na posílení nejstarší smluvní aliance Washingtonu v Asii a posílení ekonomických vazeb, uvedl vysoký představitel americké administrativy, který nebyl identifikován v souladu s praxí, na online brífinku před návštěva.

Harrisová uvedla, že její cesta do Thajska byla „mimořádně úspěšná“, když v neděli odpoledne zopakovala závazek USA vůči regionu na diskusi u kulatého stolu o změně klimatu.

Panel klimatických aktivistů, členů občanské společnosti a podnikatelů se zaměřil na čistou energii a hrozbu, kterou změna klimatu představuje pro řeku Mekong, kterou využívá více než 60 milionů lidí v jihovýchodní Asii k výrobě potravin, vody a dopravy. Harris oznámil plány USA poskytnout až 20 milionů dolarů na financování čisté energie v regionu prostřednictvím japonsko-amerického partnerství Mekong Energy Partnership.

Před odjezdem se zastavila na místním trhu a prohlédla si bludiště obchodů, popovídala si s prodavači a koupila si thajskou zelenou kari pastu.

V úterý odletí do provincie Palawan, která se nachází podél Jihočínského moře, kde se setká s rybáři, vesničany, úředníky a pobřežní stráží. Jakmile tam bude, bude nejvyšší americkou vůdkyní, která navštíví pohraniční ostrov v čele dlouhodobých územních sporů zahrnujících Čínu, Filipíny, Vietnam, Malajsii, Brunej a Tchaj-wan.

Filipínská pobřežní stráž je připravena přivítat Harris na palubě jednoho ze svých největších hlídkových plavidel, BRP Teresa Magbanua, na Palawanu, kde má podle mluvčího pobřežní stráže komodora Armanda Palilla přednést projev.

READ  Čtyři mrtví a mnoho uvězněných pod billboardem při podivné nehodě během bouřky v Bombaji

Americký představitel řekl, že Harris zdůrazní význam mezinárodního práva a neomezeného obchodu a svobody plavby v Jihočínském moři.

Úředník v odpovědi na otázku dodal, že Čína může na návštěvu nahlížet tak, jak chce, ale poselství Washingtonu zní, že Spojené státy jako člen Indo-pacifické oblasti se angažují a zavázaly se k bezpečnosti svých spojenců v regionu.

Filipínský velvyslanec ve Washingtonu Jose Manuel Romualdez řekl, že Harrisova cesta na Palawan ukazuje úroveň americké podpory spojence a znepokojení nad čínskými akcemi ve sporném moři.

„Je tak jasné, jak můžete pochopit,“ řekl Romualdez agentuře Associated Press, „že zpráva, kterou se snaží předat Číňanům, je, že ‚podporujeme naše spojence, jako jsou Filipíny, na těchto sporných ostrovech‘.“ Je to důležitý krok, který má ukázat, jak vážně Spojené státy tuto situaci právě teď berou.

Washington a Peking jsou ve sporných vodách již dlouho na kolizním kurzu. Zatímco Spojené státy si nenárokují strategickou vodní cestu, kterou ročně projde odhadem 5 bilionů dolarů celosvětového obchodu, prohlásily, že svoboda plavby a přeletů v Jihočínském moři je v americkém národním zájmu.

Čína se staví proti hlídkám amerického námořnictva a letectva Na frekventované vodní cestě, kterou si Peking nárokuje téměř celou. Washington varoval před vměšováním se do podle něj čistě asijského regionálního konfliktu – který se stal citlivou přední linií v rivalitě mezi Spojenými státy a Čínou v regionu a dlouho byl obáván jako potenciální ohnisko.

V červenci americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval Čínu, aby splnila rozhodnutí arbitráže z roku 2016, které zrušilo rozsáhlé územní nároky Pekingu v Jihočínském moři, a varoval, že Washington je povinen bránit smluvního spojence Filipíny, pokud by jeho jednotky, lodě nebo letadla byly napadl. Útok ve sporných vodách.

READ  USA řekly Maroku, že Biden neustoupí z Trumpova rozhodnutí o Západní Sahaře

Čína odmítla rozhodnutí arbitrážního soudu zřízeného v Haagu z roku 2016 podle Úmluvy OSN o mořském právu poté, co si filipínská vláda v roce 2013 stěžovala na stále agresivnější kroky Číny ve sporných vodách. Peking se arbitráže nezúčastnil a její rozhodnutí odmítl jako ostudu a nadále jej zpochybňuje.

Harrisova návštěva je nejnovější známkou rostoucího vztahu mezi Washingtonem a Manilou Za Marcose mladšího, který se úřadu ujal v červnu po drtivém volebním vítězství.

Americké vztahy s Filipínami vstoupily do složitého období za vlády Marcosova předchůdce Rodriga Duterteho, který hrozil přerušením vztahů s Washingtonem a vyhoštěním hostujících amerických sil a jednou se pokusil zrušit hlavní obranný pakt se Spojenými státy a zároveň pěstoval vřelé vztahy. s Čínou a Ruskem. .

Když se prezident Joe Biden setkal s Marcusem Jr. A poprvé v září v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů zdůraznil hloubku, s jakou Spojené státy i přes určité protivětry nahlížejí na své vztahy s Filipínami.

„Zažili jsme těžké časy, ale pravdou je, že z našeho pohledu je to kritický a zásadní vztah. Doufám, že to cítíte stejně,“ řekl Biden. „Jsme vaši partneři.“ Jsme vaši spojenci. Jsme vaši přátelé.“

Romualdez řekl, že ke sblížení došlo v rozhodující době, kdy Spojené státy potřebovaly vybudovat odstrašující přítomnost uprostřed rostoucích bezpečnostních hrozeb v regionu.

Náčelník generálního štábu filipínské armády generálporučík Bartolome Baccaro minulý týden řekl, že USA chtějí vybudovat vojenská zařízení v pěti dalších regionech na severu Filipín v rámci dohody o obranné spolupráci z roku 2014, která umožňuje americkým silám vybudovat sklady a dočasné ubytování uvnitř Filipín. . Vojenské tábory.

Filipínská ústava zakazuje zahraniční vojenské základny, ale nejméně dvě obranné dohody umožňují dočasné návštěvy amerických sil s jejich letadly a námořními plavidly za účelem provádění společných vojenských cvičení, bojového výcviku a přípravy na reakci na přírodní katastrofy.

READ  Oheň v nemocnici v Bagdádu zabil desítky pacientů Covid-19

Severní Filipíny jsou strategicky umístěny přes úžinu od Tchaj-wanu a mohly by sloužit jako klíčová základna v případě eskalace napětí. mezi Čínou a ostrovem samovlády.

Harris krátce hovořil s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem V sobotu na cestě na uzavřené jednání v APEC. Když se v neděli zeptali, zda mluvili o Tchaj-wanu nebo Severní Koreji, zopakovala, že mluvili o „udržení otevřených komunikačních linek“.

Vzhledem k tomu, že Bidenova administrativa usiluje o prohloubení vazeb, musí řešit obavy skupin na ochranu lidských práv ohledně Marcuse Jr. Filipínský vůdce vytrvale hájí odkaz svého otce, diktátora, který byl svržen v prodemokratickém povstání v roce 1986 uprostřed zvěrstev v oblasti lidských práv. kořist.

Harris také plánuje setkání s viceprezidentkou Sarou Duterte, dcerou Marcosova předchůdce, která dohlížela na smrtící protidrogovou kampaň. který si vyžádal tisíce mrtvých, většinou chudých lidí, a vedl k vyšetřování Mezinárodním trestním soudem jako možný zločin proti lidskosti. Viceprezidentka obhajovala prezidentství svého otce.

Vzhledem k tomu, že Bidenova administrativa vysoce prosazuje demokracii a lidská práva, její představitelé uvedli, že lidská práva jsou vysoce na pořadu jednání při každém jejich jednání s Marcusem Jr. a jeho úředníky.

Po pondělní schůzce s Marcusem Jr., řekl americký představitel, Harrisová plánuje setkání s aktivisty občanské společnosti, aby ukázala americký závazek a trvalou podporu lidských práv a demokratické odolnosti.

___

K této zprávě přispěl spisovatel Associated Press Krutika Pathi v Bangkoku.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *