Zelenskyj doufá, že zajistí status kandidáta do EU „v nadcházejících týdnech“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že očekává, že Ukrajina „v nadcházejících týdnech“ získá status kandidátské země EU, a poděkoval Bruselu za jeho ochotu tento proces urychlit.

Během setkání v Kyjevě předal Zelenskyj velvyslanci Evropské unie na Ukrajině Matti Masikasovi dva soubory, které představovaly žádost této země o členství v EU.

Naši lidé v Evropě jsou mentální už dlouho. „Tímto postupem se však musí řídit každá země,“ uvedla ukrajinská hlava státu.

Zdůraznil, že získání statusu kandidátské země EU obvykle „trvá roky“, ale Brusel „dal příležitost zahájit tento postup během několika týdnů nebo měsíců“.

„Jsme přesvědčeni, že tato procedura začne v příštích týdnech,“ prohlásil v Kyjevě a věřil, že to bude „důležitý signál“ pro vztahy mezi Kyjevem a Bruselem.

„Ukrajinci jsou sjednoceni, aby dosáhli cíle cítit se rovni s ostatními Evropany a být součástí Evropské unie,“ vysvětlil úředník.

Integrace do Evropské unie je dlouhodobý proces přibližování legislativy kandidátské země evropské.

Tento proces vyžaduje složitá jednání o mnoha otázkách a kritériích, které je pro zemi ve válce obtížné splnit, jako je politická stabilita a efektivní tržní ekonomika.

Osm zemí, Česká republika, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko, požádalo otevřeným dopisem o zahájení diskusí o přistoupení Ukrajiny.

Diplomatický zdroj ale agentuře AFP řekl, že třetina členských států, včetně Belgie, Nizozemska, Itálie a Španělska, má více „rezervací“.

READ  Od lineárního k oběhovému: Evropská unie a ASEAN inaugurují sekretariát platformy zúčastněných stran, aby podpořily oběhové hospodářství v regionu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.