Vítá zachování centrální banky …

(Přidá nabídku a pozadí)

PRAHA (Reuters) – Po pondělním setkání s prezidentem Babiš uvedl, že český premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman uvítají příspěvek nezávislé centrální banky do státního rozpočtu ze svých zisků.

Babys uvedla, že banka, která nemůže přijímat pokyny od politiků, musí také udržovat nízké úrokové sazby, aby pomohla hospodářskému oživení po pandemii COVID-19.

Řekl, že německá banka a švýcarská centrální banka poslaly zisky do svých vládních rozvah.

„Bylo by skvělé, kdyby Česká národní banka v těchto obtížných dobách přispívala i do státního rozpočtu,“ řekl novinářům po konzultacích se Zemanem v televizním prohlášení.

Historicky centrální banka do rozpočtu nepřispívala, přičemž v rozvaze, kterou kryje ze zisků, které v některých letech vydělá, nese předchozí ztráty.

Banka dosáhla pro rok 2020 zisku 92 miliard korun (4,21 miliardy dolarů) a na začátku tohoto měsíce uvedla, že ji použila k vymazání části předchozích ztrát, které se tak snížily na 37,5 miliardy korun.

Banka neodpověděla okamžitě na žádost o komentář. Babiš loni odmítl, když dal podobné návrhy.

Banka v loňském roce snížila svou klíčovou dvoutýdenní sazbu zpětného odkupu o 200 bazických bodů na 0,25%, ale může být mezi prvními v Evropské unii, která ji začne znovu zvyšovat ve druhé polovině roku 2020 uprostřed jednoho ze zdravějších evropských trhů pracovních míst a vyšší inflace. 2%.

Trh na konci roku ocenil dvěma zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů a zvýšily se také dlouhodobé výnosy v důsledku rekordních objemů státních dluhopisů přicházejících na trh.

„Národní centrální banka je samozřejmě nezávislá, ale věříme, že v tomto období by úrokové sazby neměly být vůbec zvyšovány,“ řekl Babiš. ($ 1 = 21,8290 Kč) (Jan Lopatka Report; Úpravy Angus Mac Swan)

READ  Co mohou centrální banky na rozvíjejících se trzích udělat pro ochranu svých měn? - my

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *