Vědci skenují tváře českých vládců, kteří zemřeli před 1000 lety, a rekonstruují je

U příležitosti dalšího technologického zázraku rekonstruovali odborníci využívající software pro rozpoznávání tváří tváře dvou českých vládců, kteří zemřeli před tisíci lety. Tým pomocí radiokarbonového datování a analýzy DNA identifikoval pozůstatky dvou královských bratrů – vévody Spitihane I. a jeho bratra Vratislava – oba zemřeli v 10. století. Poté použili pokročilou technologii rozpoznávání obličeje k rekonstrukci lebky ve spojení s analýzou DNA, která byla použita k určení dalších funkcí, jako je barva očí a vlasů.

Tým tvořili archeolog John Frolock, geofyzik Geek áÅ Intel ??, fotograf Martin Froos a forenzní rekonstruktor obličeje Cicero Andra da Costa Moraes z Brazílie. Za tímto účelem Duke nejprve skenoval lebku na drobné detaily pomocí techniky zvané fotogrammetrie a kombinoval informace o jejich stravě, zdraví a pohybu, aby vytvořil jejich trojrozměrnou podobnost. Poté vytvořili digitální fotografii těchto dvou, z nichž každý měl červenohnědé vlasy a modré oči. Nakonec Moraes spoléhal na různé rekonstrukční techniky, včetně anatomie a metod hloubky měkkých tkání, aby dostal svůj předmět ze svalu.

Uznání: Vratislav I., Foto: Naše historyie, zs

‚Velmi přesné‘

Mluví České rádio Pak indeláÅ ?? Digitální vědecká rekonstrukce tváří již není problémem a tváře obou králů byly přijaty „velmi přesně“. Zdůraznil také, že je velmi důležité nevědět o statistikách při renovaci, aby nedošlo k zaujatosti. „Pokud chcete historickou osobu, možná – možná – v nejhlubší části své mysli můžete zkusit vytvořit zajímavou tvář,“ řekl. Radio Brock International.

Vratislav I., Foto: Naše historyie, zs

Pozůstatky královských bratří byly poprvé objeveny ve Fort Brock v 80. letech antropologem Emanuelem Vleckem. Oba bratři jsou považováni za významné osobnosti českých dějin, protože byli prvními lidmi? Synové emocionálního panovníka Poye Ivoza I. a jeho manželky sv. Ludmily. Během své vlády ovládli Čechy, Moravu, Polsko, Maďarsko a Rakousko.

READ  Delegace českého ministra zahraničí přijela do Indie na třídenní návštěvu

Obrazový kredit: english.radio.cz

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *