Vědci objevili úžasnou řeku hvězd proudící vesmírem: ScienceAlert

Vědci objevili úžasnou řeku hvězd proudící vesmírem: ScienceAlert

V kupě galaxií vzdálené asi 300 milionů světelných let byla spatřena ohromující řeka hvězd protékající mezigalaktickým prostorem.

Tyto mosty jsou známé jako hvězdné proudy; Nově pojmenovaný obří Coma Stream je dlouhý 1,7 milionu světelných let a je nejdelším, jaký jsme kdy viděli. A to není vše: slabá řeka je první svého druhu, kterou lze vidět mimo galaxii.

Objev je velkým překvapením. V tak dynamickém a gravitačně složitém prostředí, jako je kupa galaxií, by se vůbec nečekalo, že něco tak slabého, jako je hvězdný proud, přetrvává dlouho.

A přesto jsme tady. Tento objev by mohl být použit k podrobnějšímu studiu kup galaxií a tajemné temné hmoty v nich obsažené.

„Tento obří potok nám náhodou zkřížil cestu.“ říká observační astrofyzik Javier Roman University of Groningen v Nizozemsku a University of La Laguna ve Španělsku.

„Studovali jsme hvězdná hala kolem velkých galaxií.“

Obří koma proud (černá čára uprostřed). (William Herschel Telescope/Roman a kol.)

Hvězdné proudy jsou v Mléčné dráze poměrně běžné. Předpokládá se, že jde o fragmentované zbytky hustých kulovitých hvězdokup, rozbitých slapovými silami v Mléčné dráze. Ale je těžké je rozpoznat; Asociace hvězd není okamžitě zřejmá, protože je velmi obtížné měřit vzdálenosti ke hvězdám a tabulky jsou velmi slabé.

V mezigalaktickém prostoru tato slabost také ztěžuje odhalování volných spojení objektů. Vesmír je plný velmi jasných objektů; Čím je něco nudnější, tím je pravděpodobnější, že se ztratí.

Ale v posledních letech technologie dalekohledů a analytické techniky odhalily mnohem slabší objekty, než jsme byli schopni identifikovat v minulosti; Takový je případ obřího coma stream.

Roman a jeho kolegové používali 0,7metrový dalekohled Jean Rich Telescope a 4,2metrový dalekohled Williama Herschela k hledání slabých struktur v galaxii. Skupina kómatuJe to skupina obsahující tisíce známých galaxií.

Snažili se studovat galaktická hala – difúzní sférické oblasti rozptýlených hvězd a temné hmoty, které tvoří obydlené roviny galaxií.

READ  Silná sluneční erupce z nedávné sluneční erupce by měla Zemi dorazit ve středu

Jejich data však odhalila neočekávanou věc: dlouhý, prodloužený pás hvězd, který se nenachází v galaxii, ale mezi kupou galaxií.

Tato stuha je zřetelně odlišná od křehkých vláken kosmické sítě, která spojují galaxie také v kupách. Nepřipomínalo to nic tak moc jako hvězdné proudy v Mléčné dráze, ale v mnohem mýtičtějším měřítku.

Přestože jsou velmi velké a vypadají mírumilovně, kupy galaxií jsou chaotickým prostředím kvůli gravitaci, s masivními objekty v nich, které se navzájem tlačí a táhnou všemi směry.

Vědci zjistili, že by se neočekávalo, že by hvězdný proud v takovém prostředí přežil dlouho, ale toto prostředí nám poskytuje určité vodítko o původu proudu.

Přibližte stránku streamování. (Roman a kol., A&A, 2023)

Provedli simulace a zjistili, že takové výtrysky, i když jsou vzácné, se mohou tvořit v kupě galaxií – z trpasličí galaxie, která se rozpadá v důsledku gravitace větších galaxií.

Kosmicky řečeno se neočekává, že bude trvat dlouho; Naštěstí v této době historie vesmíru máme technologii, abychom viděli, jak se struktura dále rozpadá.

Ale jejich přítomnost může být použita ke studiu tohoto klastrového prostředí. Vzhledem k tomu, že kupy galaxií jsou plné tajemné temné hmoty, vzbuzuje to zájem vědců, kteří se snaží zjistit, z čeho se tato hmota skládá.

Obří proud koma také naznačuje, že podobné struktury lze nalézt i v jiných skupinách. Výzkumníci doufají, že pomocí větších teleskopů se na tyto obrovské kupy blíže podívají a najdou další tajemství, která nám možná unikla.

Doufají, že se blíže podívají na samotný proud obřího komatu.

„Chtěli bychom pozorovat jednotlivé hvězdy v proudu a v jeho blízkosti a dozvědět se více o temné hmotě.“ říká astronom Reinier Pelletier Z univerzity v Groningenu.

Výzkum byl zveřejněn v Astronomie a astrofyzika.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *