Ve věku 92 let zemřel český jaderný fyzik František Januch, který podporoval disidenty ze Švédska

Ve věku 92 let zemřel český jaderný fyzik František Januch, který podporoval disidenty ze Švédska

Ve věku 92 let zemřel český jaderný fyzik František Januch

PRAHA – Zemřel český jaderný fyzik František Januch, který v exilu ve Švédsku založil nadaci na podporu disidentského hnutí ve své tehdejší komunistické vlasti. Je mu 92 let.

Jannouch zemřel v pátek ráno ve Stockholmu, hlavním městě Švédska od 70. let, uvedla Nadace Charty 77. Žádné podrobnosti o příčině jeho smrti nebyly zveřejněny.

Januch se narodil 22. září 1931 v Líze nad Labem u Prahy. Studoval jadernou fyziku na Univerzitě Karlově v Praze a na univerzitách v Moskvě a Petrohradě v tehdejším Sovětském svazu.

Jako přední odborník ve svém oboru zastával vedoucí funkci v Ústavu jaderné fyziky ČSAV a byl profesorem Univerzity Karlovy.

Poté, co Sovětská invaze v roce 1968 rozdrtila v Československu období liberálních reforem známé jako Pražské jaro a zemi ovládl tvrdý komunistický režim, byl Januch z ústavu vyhozen a bylo mu zakázáno přednášet.

Na pozvání Královské švédské akademie věd navštívil Švédsko v roce 1974. Ztratil české občanství a v roce 1979 se stal švédským.

V prosinci 1978 založil Nadaci na podporu signatářů Deklarace lidských práv Charty 77, jejímž spoluautorem byl tehdejší disident Václav Havel v Československu.

Ti, kdo podepsali manifest, čelili tvrdému pronásledování ze strany komunistických úřadů.

Mezi svými aktivitami Janouchova nadace pašovala do Československa zakázané knihy a zařízení, které umožňovalo disidentům vydávat knihy a další materiály zakázaných autorů.

Po protikomunistické sametové revoluci v roce 1989 v čele s Havlem se nadace přestěhovala do Prahy a od té doby se angažuje v různých charitativních a jiných projektech.

„František Janouch významně přispěl k návratu svobody do naší země,“ uvedl premiér Petr Fiala.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *