Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubiscu

Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubiscu

Praha (AFP) – Slovenský režisér Juraj Jakubiscu, který byl ve své zemi vyhlášen nejlepším filmovým režisérem 20. století, zemřel. Bylo mu 84 let.

Jeho dcera Janet slovenskému rozhlasu a televizi řekla, že Jakubiscu zemřel v pátek krátce před půlnocí v hlavním městě České republiky Praze, kde žil s rodinou od odtržení Československa v roce 1993. Jeho úmrtí oznámilo i české ministerstvo kultury.

Jacobescu má na kontě desítky celovečerních i krátkých filmů, které získaly řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

Pro své filmy plné metafor, symbolů a poezie byl někdy nazýván „Fellini východu“ nebo „slovenský Fellini“ podle slavného italského režiséra Federica Felliniho.

Jakubescu se narodil 30. dubna 1938 v obci Kujsov na dnešním východním Slovensku a v roce 1966 vystudoval Filmovou a televizní školu v Praze na Akademii dramatických umění.

Následující rok debutoval kritikou uznávanou skladbou „Decisive Years“. Tímto, stejně jako Dezertéry a poutníky (1968) a Ptáci, sirotci a blázni (1969), si upevnil své postavení v rámci Československé nové vlny v kinematografii spolu s řadou dalších mladých režisérů té doby. Mezi nimi Miloš Forman a Věra Chytilová.

Všechny tyto filmy byly zakázány tvrdým komunistickým režimem nastoleným po sovětské invazi do Československa v roce 1968, která rozdrtila období liberálních reforem známé jako Pražské jaro.

Následující desetiletí směl produkovat pouze dokumentární filmy. K natáčení filmů se vrátil v roce 1979 filmem Postav dům, zasaď strom, který byl také rychle zakázán.

Jeho největším úspěchem byl v roce 1983 The Millennial Bee, epická rodinná sága z konce 19. a počátku 20. století, která získala ocenění na filmových festivalech ve španělské Seville a italských Benátkách.

V roce 1985 si Felliniho manželka Giulietta Masina zahrála hlavní roli v Jacobescově dětské pohádce „The Fairy of Feathers“.

Jeho největším kasovním úspěchem po pádu komunismu v roce 1989 bylo historické drama „Bathory“ z roku 2008 s anglickou herečkou Annou Friel v hlavní roli Elizabeth Bathory, maďarské hraběnky, o níž legenda říká, že zabíjela panny, aby se koupala v jejich krvi. Byla to ve své době nejdražší filmová produkce ve střední Evropě.

READ  Klimatická změna. Dinosaurus na fóru Organizace spojených národů. Nebuďte pro vyhynutí

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *