V Číně byl objeven dinosaurus podobný ptáku s úžasnými rysy

V Číně byl objeven dinosaurus podobný ptáku s úžasnými rysy

Chuang Chau

Umělecká rekonstrukce toho, jak mohl vypadat zázračný Fujianvenatore, nově objevený dinosaurus.

Poznámka redakce: Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

V Číně byl objeven malý dinosaurus podobný ptáku s překvapivě dlouhými dolními končetinami.

Je pravděpodobné, že tento tvor žil během pozdní jury, před 148 miliony až 150 miliony let, na území dnešní provincie Fujian v jihovýchodní Číně.

Jmenuje se Fuijianvenator prodigiosus, což znamená „podivný lovec“. Z latinského „Fujian“ měl tvor protáhlé nohy, které byly dvakrát delší než jeho stehna. A u většiny dinosaurů je opak pravdou.

Fosilie, která váží asi 1,4 libry (641 gramů) a je velká jako bažant, je významná, protože vyplňuje mezeru ve fosilních záznamech blízko původu ptáků, řekl Min Wang, hlavní autor studie zveřejněné ve středu v časopis. Příroda.

Ptáci se od dvounohých dinosaurů (skupina, do které T-Rex patří) odchýlili během jury, ale znalost jejich rané evoluční historie je ztížena relativním nedostatkem fosilií z této doby.

„Fujianvenitor díky svému jedinečnému kosternímu tvaru vrhá nové světlo na morfologický vývoj… v nejranějším evolučním stádiu ptáků,“ řekl Wang, profesor z Institutu paleontologie a paleoantropologie obratlovců v Pekingu.

Min Wang

Tým výzkumníků z Institutu paleontologie a paleoantropologie obratlovců a Fujian Institute of Geological Survey na místě, kde byl objeven zázrak Fujianvenator.

A u moderních zvířat je prodloužená spodní noha spojena s druhy, které mohou běžet rychle, což naznačuje, že Fujianvenator mohl být podle studie vysokorychlostní běžec.

U ptáků je to však vlastnost, která se vyskytuje také u brodivých ptáků, jako jsou čápi a jeřábi, což Fujianvenatorovi umožňuje žít v bažinatém vodním prostředí.

Fosilie byla nalezena s fosiliemi jiných vodních a semi-vodních živočichů, včetně želv a ploutvových ryb, což naznačuje, že mohla být zavěšena v bažinách.

READ  Obří hurikán zrychluje ve Velké rudé skvrně na Jupiteru

Studie uvedla, že další známí dinosauři podobní ptákům žili na stromech a měli spíše vzdušnou povahu.

Wang řekl, že ačkoli ve fosilii nejsou žádná dochovaná peří, je velmi pravděpodobné, že Fujianvenitor měl tato peří, protože je měl jeho nejbližší příbuzný v rodokmenu dinosaurů. Dodal, že z fosílie není možné určit, zda pták podobný dinosaurus mohl létat nebo ne.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *