Úmrtí na plísňové infekce se celosvětově za pouhých deset let zdvojnásobily: ScienceAlert

Úmrtí na plísňové infekce se celosvětově za pouhých deset let zdvojnásobily: ScienceAlert

Před jedenácti lety jsme já a moji kolegové Vážím si toho Na plísňové infekce ročně umírá na celém světě asi 2 miliony lidí. Mé nejnovější odhady naznačují, že počet je dnes téměř dvojnásobný: asi 3,8 milionu úmrtí.

Abychom to uvedli do perspektivy, představuje asi 6,8 % celkových celosvětových úmrtí. Ischemická choroba srdeční je pravděpodobně zodpovědná za 16 % všech úmrtí na světě, následovaná mrtvicí v 11 %. Smoke-associated lung disease (CHOPN) představuje 6 % všech úmrtí, přičemž houbové infekce jsou odpovědné za přibližně jednu třetinu z těchto 3 228 000 úmrtí.

Jiné srovnávací celosvětové statistiky úmrtnosti uvádějí pneumonii na 2 600 000 (některé plísňové) a tuberkulózu na 1 208 000 (většinou nediagnostikované plísňové nemoci, které mají na svědomí asi 340 000 úmrtí).

Abychom dospěli k těmto odhadům – zveřejněno v Lancetová infekční onemocnění – Posoudil jsem podíl případů plísní, které byly skutečně diagnostikovány a léčeny, a těch, které nebyly. Zatímco diagnostika plísňových onemocnění se za posledních 10 až 15 let dramaticky zlepšila, přístup k těmto testům a jejich skutečné použití jsou omezené – a to nejen v zemích s nízkými příjmy.

Například Jižní Afrika má záviděníhodnou diagnostickou službu pro plísňovou (kryptokokovou) meningitidu a plísňové infekce krevního řečiště (Candida), ale nemá žádnou diagnózu infekcí způsobených jinými velmi běžnými houbami, Aspergillus houba. Tyto mezery významně přispívají ke zbytečným úmrtím. Zejména včasná diagnóza je těžká Aspergillus houba Infekce během 48 hodin může zachránit miliony životů ročně.

Nejvýznamnější smrtelné houby jsou Aspergillus fumigatus A Aspergillus, flavusCož způsobuje plicní infekce. Mezi nakažené patří lidé s plicními chorobami, jako je astma, tuberkulóza a rakovina plic, ale také lidé s leukémií, po transplantaci orgánů a na jednotce intenzivní péče.

Mnoho z těchto lidí zemře, protože si jejich lékař neuvědomil, že mají plísňovou chorobu – nebo protože to zjistili příliš pozdě. Ale mnoho úmrtí je také způsobeno pomalým nebo chybějícím diagnostickým testováním a nedostatkem účinných antifungálních léků. Testy založené na houbových kulturách identifikují asi třetinu lidí, kteří skutečně mají plísňovou infekci.

READ  Astronomové objevili nejstarší planetární trosky v naší galaxii – zbytky zničené sluneční soustavy

Bohužel, stejně jako u antibiotické rezistence, je rostoucím problémem také antimykotická rezistence. Plodiny jsou postřikovány určitými typy fungicidů Míry odporu Skupina antimykotik, známých jako azoly.

Candida Infekce jsou jednou z příčin sepse a nacházejí se v krevním řečišti. Je také spojena s cukrovkou nebo selháním ledvin – nebo obojím – a může také přetrvávat po velké operaci nebo traumatu. Tyto plísně jsou normální součástí střevního mikrobiomu, ale když jsme hodně nemocní, přesouvají se střevní stěnou do krevního oběhu.

S více než 1,5 milionu lidí Globálně ovlivněn život ohrožujícími problémy Candida infekce a téměř milion úmrtí ročně, naléhavě potřebujeme lepší diagnostické testy. Současné hemokulturní testy zachycují pouze 40 % život ohrožujících případů Candida Infekce.

Asi 50 % z přibližně 600 000 úmrtí je způsobeno AIDS Příbuzný Na plísňové infekce. Na celém světě existuje velké úsilí o odstranění streptokokové meningitidy jako příčiny smrti, částečně vedená americkými středisky pro kontrolu a prevenci nemocí a Světovou zdravotnickou organizací.

Také v oblasti AIDS je zapotřebí více práce na histoplazmóze v Africe a jihovýchodní Asii, a to pomocí lepších testů. Velmi velký počet těchto pacientů má chybnou diagnózu TBC nebo má dvojitou infekci TBC, která není smrtelná. Histoplasma Infekce je rozpoznána nebo léčena.

Černá houba

První rozsáhlé propuknutí mukormykózy na světě následovalo po koronaviru v Indii – tzv. Černá houba. Houby, které způsobují mukormykózu, blokují přívod krve do tkání, což způsobuje odumřelou tkáň, odtud obecný název „černá houba“.

V roce 2012 jsme s kolegy odhadnutý Asi 10 000 případů mukormykózy po celém světě. Pandemie Covid v Indii vedla k nejméně 51 000 hlášeným případům – masivní nárůst přisuzovaný faktorům, jako je nadměrné užívání steroidů pro Covid (příliš vysoká dávka a příliš dlouho) a špatně kontrolovaný diabetes.

READ  Bližší pohled: Čínský důl Mojiang a jeho role v genezi COVID-19

Aspergillus houba A Candida Infekce byla také častější mezi pacienty COVID-19 na jednotkách intenzivní péče po celém světě. Ve skutečnosti nebyl při sestavování nedávno zveřejněných údajů o infekcích a úmrtích v důsledku plísňových onemocnění brán v úvahu nárůst Covid u plísňových onemocnění, takže je možné, že jsou vyšší.

Dvojitý zásah

Lidé, kteří jsou přijati na intenzivní péči kvůli chřipce, mají také vysoký výskyt život ohrožujících případů Aspergillus houba Infekce, která zdvojnásobuje riziko úmrtí, i když… Aspergillus houba Je to diagnostikováno. Ve skutečnosti se lékaři a vědci obávají dvojité epidemie plísňových infekcí a chřipky nebo jakéhokoli jiného viru, který postihuje dýchací systém.

Existuje také silná souvislost mezi alergiemi na plísně a těžkým nebo špatně kontrolovaným astmatem.

Astma je běžný a stále větší problém, jak lidé stárnou. Lidé s plísňovým astmatem obvykle vyžadují několik léků a snášejí astmatické záchvaty, návštěvy pohotovosti a hospitalizaci.

Přes veškerou snahu o kontrolu astmatu se odhaduje Zemřelo 461 000 lidí Od ní každý rok nebo s ní jako součást jejich nedávné nemoci po celém světě.

Plísňová onemocnění tu zůstanou. Jsme jimi obklopeni a žijí v našich útrobách a na naší kůži.

Proti plísním neexistují žádné vakcíny. Těžké plísňové onemocnění nastává, když je člověk již nemocný, s několika výjimkami u zdravých lidí a těch, kteří žijí nebo pracují v Prohnilé domy Nebo pracovní prostředí. To je důvod, proč je přesná a včasná diagnóza tak naléhavá a proč musíme brát houby vážně.

David W. Denninghlavní řešitel, Manchester Fungal Infection Group, University of Manchester

Tento článek byl znovu publikován z Konverzace Pod licencí Creative Commons. Číst Původní článek.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *