Ukrajina integruje rakety S-300 a PAC-3, aby oklamala a dohnala ruské A-50 AWACS.

Ukrajina integruje rakety S-300 a PAC-3, aby oklamala a dohnala ruské A-50 AWACS.


Kolují teorie o tom, jak ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila ruský letoun A-50 Beriev AWACS nastražením pečlivě vytvořené pasti. Sestřelení radarového letounu A-50 založeného na Il-76 s 15 lidmi na palubě představuje velkou ztrátu pro ruské letectvo, které má údajně ve své flotile pouze devět těchto letounů.

Zatímco se spekuluje o použití systému protivzdušné obrany k sestřelení jumbo jetu, vojenští pozorovatelé také předkládají teorie, aby pochopili, jak k tomu došlo. Ruské velitelské letadlo Iljušin Il-22 poškozené Ve stejném útoku.

Někteří experti poukazují na to, že Ukrajinci nasadili jednu ze svých „Franken“ raket země-vzduch, vytvořenou spojením raket Patriot s jejich vlastními systémy S-300, s ohromujícím úspěchem.

V 80. a 90. letech bylo vyrobeno více než 40 letadel A50, ale od roku 2022 jich zůstalo jen asi 16, z nichž devět až jedenáct je v letuschopném stavu. Od konce roku 2022 zprávy uvádějí, že pouze tři z těchto letadel zůstávají „plně schopné mise“ (FMC), což znamená, že veškeré jejich vybavení je plně funkční. Ty byly totiž hojně využívány v prvních měsících ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinské letectvo zaznamenalo sestřel nad Azovským mořem, kde před necelým měsícem letouny Patriot sestřelily tři stíhací bombardéry Su-34 „Fullback“.

Tom Cooper, analytik obranného výzkumu, poznamenává, že ukrajinské posádky radarů a raket připravily lest, jak přilákat ruský létající radar. Tom je autorem několika knih o ruských obranných systémech.

Cooper využil své znalosti ruských systémů a uhodl, co se stalo během incidentu a před ním.

Ukrajinská přepadení A-50

Předehra k zabíjení ze 14. ledna byla položena 13. ledna, kdy letouny ukrajinského letectva, s největší pravděpodobností bombardéry Suchoj Su-24, bombardovaly objekty ruského letectva na Ruskem okupovaném Krymu. „Několik radarů bylo zničeno,“ říká Cooper.

READ  Rodiny tvrdí, že izraelská operace v Gaze může ohrozit rukojmí Hamásu

Rusové nařídili do vzduchu jedno ze svých letadel A-50U. Vzhledem k tomu, že letoun měl pro misi „nedostatečné“ vybavení, doprovázelo jej výsadkové velitelské stanoviště Il-22M. Také kvůli krátkému radarovému dosahu A-50U musel operovat blízko frontové linie (80-90 kilometrů od ní), aby detekoval přilétající ukrajinská letadla a rakety.

Dne 13. ledna po ukrajinských náletech dostaly letouny A-50U a Il-22M rozkaz k letu blízko frontové linie. „Oba letadla byla doprovázena, možná alespoň dvojicí stíhaček Su-30SM. Su-34 navíc střílely přesně naváděnou municí Kh-59 na cíle na Ukrajině.“

Tato letecká aktivita pomohla Ukrajině v plánu připravit past na ruská letadla. „Ukrajinské nálety na ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu 13. ledna donutily Rusy reagovat tak, jak Ukrajinci očekávali, že budou reagovat: následující den, 14. ledna, ‚strčili‘ svá letadla A-50U blíže k zemi,“ Cooper řekl: „V první linii.“ „Když člověk jedná předvídatelně, je snadné být přepaden – nebo zabit.“

14. ledna ruský Su-34 oznámil, že jeho systémy elektronického boje zaregistrovaly radarovou emisi z ukrajinského S-300 (přezdívka NATO SA-10 Grumble), o kterém se předtím nevědělo, že tam je.

Spolupracovali Ukrajinci s raketami Patriot S-300?

14. ledna Ukrajinci „tajně“ rozmístili raketový systém země-vzduch vhodný k zaměřování dvou ruských letadel na dálku; Není jasné, zda se jedná o systém S-300 SAM nebo systém Patriot PAC-2/3.

„Je také možné, že Ukrajinci rozmístili odpalovací zařízení a radar (a také napájecí zařízení) z jednoho ze tří systémů PAC-2/3 SAM v ‚režimu útoku‘ spolu s jedním ze svých vlastních radarů S-300. .“ “ pomyslel si Cooper.

Rostec Rusko
Letoun A-50U AWACS jako velryba. Zdroj: Rostec Corporation

Ukrajinci aktivovali systém S-300 a informovali ruské stíhačky o jeho poloze. Radar S-300 detekoval vhodné cíle a poskytoval jejich „charakteristiky a dosah“ systému PAC-2/3 SAM. Patriot zapnul svůj radar jen na několik sekund: „Dost dlouho na to, aby získal údaje o zaměření, ale příliš krátký na to, aby Rusové byli schopni spolehlivě detekovat jeho emise a vyhodnotit je jako hrozbu.“

Poté Ukrajinci odpálili své rakety. Ukrajinská posádka S-300 a PAC2/3 ihned po zásahu cíle okamžitě přestala vypouštět emise a smontovala své systémy, aby se vyhnula případné ruské odvetě.

READ  Maďarsko vznáší nové námitky proti žádosti Švédska o vstup do NATO

A-50U s výrobním číslem RF-50601 byl zasažen střelami země-vzduch přibližně 90-120 kilometrů po startu. Letoun vzplál a zřítil se v bažinách jižně od Preslavi. Střela Il-22M pro blízkou uličku narazila blízko svého cíle a zasáhla jej šrapnelem.

Podle zpráv na ruských sociálních sítích zahynuli nejméně dva členové posádky a další dva byli zraněni (jeden z nich je v kritickém stavu). Posádka ale dokázala vrátit těžce poškozené letadlo na letiště Anapa a bezpečně s ním přistát.

Ruskému letectvu zbyly pouze dva A-50U, zatímco čtyři další potřebují modernizaci nebo opravu. Rusko pravděpodobně nebude riskovat své poslední dva A-50, aby zajistilo radarové pokrytí celého Krymského poloostrova.

  • Ritu Sharma je novinářkou více než deset let a píše o obraně, zahraničních věcech a jaderné technologii.
  • Lze ji kontaktovat na adrese ritu.sharma(at)mail.com
  • Sledujte EurAsian Times na Google News

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *