Snímek Webbova dalekohledu odhaluje galaxii Cartwell Wheel

Snímek Webbova dalekohledu odhaluje galaxii Cartwell Wheel

Nejnovější snímek vesmírné observatoře ukazuje galaxii Cartwheel, kruhovou galaxii, která se nachází 500 milionů světelných let daleko a vznikla, když se velká spirální galaxie a malá galaxie prudce srazily.

Když se galaxie srazí, jejich tvar a struktura se mohou změnit. V galaxii Cartwheel, která vypadá trochu jako kolo, obklopuje barevný prstenec jasnější vnitřní prstenec – oba se rozprostírají pryč od jádra kolize, jak ukazuje Webbův snímek.

Tyto vlastnosti jsou důvodem klasifikace vědců Cartwheel jako prstencová galaxie, která je méně častá než spirální galaxie.

Astronomové získali nové poznatky o jednotlivých hvězdách a formování hvězd v chaotické galaxii, stejně jako o černé díře v galaktickém centru, jako výsledek Webbových schopností.

Nový snímek odhaluje více o tom, jak se galaxie vyvíjela za miliardy let.

Snímek ukazuje, že mezi horkým prachem v jasném vnitřním prstenci se tvoří obří shluky mladých hvězd.

Mezitím se vnější prstenec rozšiřuje na 440 milionů let, během kterých dochází ke vzniku hvězd a jejich smrti (ve formě výbuchů supernov). Když se prstenec roztáhne, srazí se s plynem, což způsobí, že se to stane Další tvorba hvězd.

Na obrázku jsou také zobrazeny dvě malé doprovodné galaxie.

Hubbleův vesmírný dalekohled a další observatoře studovaly Cartwellovo kolo, ale nahromadění prachu je zakryto Galaxy hádanky. Webb je infračervený dalekohled, který vidí světlo pro lidské oko neviditelné, a proto dokázal zachytit nové detaily, které jiná zařízení nedokázala.

Tento snímek z Webb Mid-Infrared Instrument ukazuje strukturu galaxie Kolo od voza.

Nový snímek je složen z dat shromážděných blízkou infračervenou webovou kamerou a středním infračerveným zařízením a zachycuje okamžik v čase, kdy se kolo vozíku dále pomalu otáčí.

Webbův dalekohled oficiálně zahájil vědecký provoz 12. července, ve stejný den jako NASA Zveřejnila své první snímkyA další snímky jsou podle vesmírné agentury na cestě v nadcházejících týdnech.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *