Turecko a Česká republika si kladou za cíl zvýšit bilaterální obchod do 3 let na 10 miliard dolarů

Turecko a Česká republika si kladou za cíl zvýšit bilaterální obchod do 3 let na 10 miliard dolarů

Praha

Turecký ministr obchodu agentuře Anadolu řekl, že Turecko a Česká republika chtějí během tří až čtyř let zvýšit objem vzájemného vzájemného obchodu na 10 miliard dolarů.

Na okraj jednání Společného hospodářského a obchodního výboru mezi Tureckem a Českou republikou (JETCO) v Praze Omer Polat řekl: „Český ministr a já jsme podepsali dohodu JETCO mezi Tureckem a Českou republikou a nyní vztahy mezi obě země se neustále zlepšují.“ „Konstruktivnější a přátelštější.“

Setkání se zúčastnil český ministr obchodu Józef Sikela spolu s velvyslanci Türkiye a České republiky.

Dodal: „Dva členské státy NATO, Turecko a Česká republika, se vzájemně podporují v politické, vojenské a obranné oblasti.“

Potenciál v oblasti obnovitelných zdrojů energie

Polat upozornil, že objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Českou republikou se od roku 2002 zvýšil 13krát, ze 450 milionů dolarů na 5,8 miliardy dolarů. Dodal, že export České republiky do Türkiye činí z této částky 3,8 miliardy dolarů.

„České společnosti mají v Turecku investice ve výši 660 milionů dolarů, zatímco turečtí investoři v České republice investovali 40 milionů dolarů,“ uvedl Polat.

„Česká republika má silnou ekonomiku v automobilovém, energetickém, keramickém, křišťálovém a strojírenském sektoru. Kromě toho má mnoho investic do vodních přehrad a elektráren v Turecku.

Polat poukázal na důležité příležitosti, které je třeba využít v oblasti obnovitelné energie, a zdůraznil, že 42 % celkové produkce energie v Turecku pochází z vodní, větrné a solární energie.

„Máme před sebou dlouhou cestu, abychom dosáhli našeho cíle bezuhlíkové ekonomiky do roku 2053,“ řekl.

Závazek dosáhnout objemu zahraničního obchodu 10 miliard USD během 3-4 let

Polat uvedl, že cestovní ruch mezi Tureckem a Českou republikou se nadále zlepšuje, protože ročně navštíví Českou republiku přibližně 100 000 tureckých občanů, zatímco počet českých občanů přijíždějících do Turecka dosáhl zhruba 400 000.

READ  Je Plíšková nejlepší hráčkou, která nikdy nezískala grandslamový titul?

Vyzdvihl úspěšný a konkurenceschopný sektor služeb v Turecku slovy: „Cestovní ruch, logistika, zdravotnictví, vzdělávání a kulturní turistika v Turecku nabízí skvělé příležitosti a spolu se silnou ekonomikou a průmyslovým sektorem České republiky se tyto dvě země vzájemně doplňují zavázali se Turecku a České republice, že v příštích třech až čtyřech letech dosáhnou objemu obchodu 10 miliard USD, a toho dosáhneme společně se soukromým sektorem, kromě zvýšení účasti na mezinárodních výstavách a setkáních obchodních fór.“

Očekává se, že podpoří Českou republiku ve vztazích mezi Tureckem a Evropskou unií při usnadnění získávání víz

Polat uvedl, že očekává podporu České republiky ve vztazích s Evropskou unií pro usnadnění získání víz pro turecké občany.

Poukázal na to, že Česká republika chce, aby se turecká ekonomika rozvíjela a stala se stabilnější, a také si klade za cíl více v Turecku podnikat.

*Napsal princ Yildirim v Istanbulu

Webová stránka agentury Anadolu obsahuje pouze část zpráv poskytovaných předplatitelům AA News Broadcast System (HAS), ve stručné podobě. Kontaktujte nás prosím ohledně možností předplatného.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *