Tunisko a Evropská unie podepsaly dohodu o zastavení imigrace

Tunisko a Evropská unie podepsaly dohodu o zastavení imigrace

Tunisko (Reuters) – Tunisko a Evropská unie v neděli podepsaly dohodu o „strategickém partnerství“, která zahrnuje boj proti pašerákům lidí a zpřísnění hranic během prudkého nárůstu počtu lodí opouštějících severoafrickou zemi směřujících do Evropy.

Dohoda přichází po týdnech jednání a evropském příslibu masivní pomoci Tunisku ve výši 1 miliardy eur (1,12 miliardy dolarů) na pomoc jeho pošramocené ekonomice, záchranu veřejných financí a řešení migrační krize. Většina peněz je zastavena na ekonomické reformy.

„Zahrnuje dohody o narušení obchodního modelu pašeráků lidí a obchodníků s lidmi, posílení hraničních kontrol, zlepšení registrace a návratů. Všechna zásadní opatření k posílení úsilí o zastavení nelegální migrace,“ uvedl na Twitteru nizozemský premiér Mark Rutte.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že blok přidělí Tunisku 100 milionů eur na pomoc v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví. Dohoda podporuje makroekonomickou stabilitu, obchod a investice, přechod na zelenou energii a legální přistěhovalectví.

Tisíce afrických migrantů bez dokladů se v posledních měsících nahrnuly do města Sfax ve snaze zamířit na pašeráckých člunech do Evropy, což pro Tunisko představuje bezprecedentní migrační krizi.

„Jsme velmi šťastní,“ řekla italská premiérka Giorgia Meloniová, „je to další důležitý krok k vytvoření skutečného partnerství mezi Tuniskem a Evropskou unií, které může integrovaným způsobem řešit migrační krizi.“

Meloni, jejíž země trpěla prudkým nárůstem počtu lodí s migranty, uvedla, že příští neděli se v Římě uskuteční mezinárodní konference o migraci s řadou hlav států, včetně tuniského prezidenta Kaise Saieda.

READ  Ministři učiní rozhodnutí o uvolnění blokování Anglie dne 14. června

Oficiální údaje ukázaly, že do 14. července dorazilo do Itálie asi 75 065 migrantů na lodích, ve srovnání s 31 920 ve stejném období loňského roku. Více než polovina z nich odjela z Tuniska a obešla Libyi, která byla tradičně hlavním výchozím bodem.

Said tento měsíc prohlásil, že jeho země se nestane pohraniční stráží Evropy.

(1 $ = 0,8907 eur)

(Obálka) Tarek Amara Další reportáže od Crispana Palmera v Římě a Anthonyho Deutsche v Amsterdamu Napsali Tarek Amara a Hatem Maher Střih Andrew Cawthorne

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *