Svět juniorů: Kanadský tým odchází po prohře s Českou republikou

Göteborg, Švédsko –

Fraser Minten byl smutný. Owenovi Beckovi se stále točila hlava. Oliver Bonk musel být utěšen.

Kanada se ubránila brzkému deficitu 2:0 a v úterý vyrovnala Českou republiku ve čtvrtfinále na mistrovství světa juniorů v hokeji.

Když byly tisíce červeně oděných fanoušků – někteří v kostýmech, jiní v nafukovacích teplácích – vyzváni uvnitř Scandinaviaum Areny, zdálo se, že Canadiens jsou odhodláni prosadit se.

Byla to jen otázka času. Přesčasy se rýsují. Jeden úžasný okamžik všechno změnil.

Jacob Stankel vstřelil svůj druhý gól v utkání, když zbývalo 11,7 sekundy, když Česká republika porazila napjatou Kanadu 3:2 a postoupila tak do semifinále turnaje.

„Zdá se, že svět přišel ke konci,“ řekl Minten, vedoucí týmu. „Je to neuvěřitelná příležitost pro nás všechny v naší kariéře. Nikdy nevíte, jestli se znovu objevíte reprezentovat svou zemi nebo hrát na tak globální scéně.“

Kanada měla hru po většinu posledních 40 minut pod kontrolou, než Stankel vypálil poslední ránu, která odrazila Bonka – obránce Ottawy a syna bývalého hráče NHL českého původu Radka Bonka – z tyče a porazila Rousseaua ve své třetině turnaje.

„Hrozný způsob, jak věci ukončit,“ řekl Beck.

Kanada, která hrála čtyři finále za sebou, utrpěla historicky první prohru s Čechy v medailovém kole.

Beck k rozhodujícímu gólu dodal: „Pro (Bonka) je to těžké.“ „Může se to stát každému z nás.“

Zápas byl odvetou loňského zápasu o zlatou medaili v Halifaxu, který Kanada vyhrála 3:2 v prodloužení. Pět členů českého týmu se v úterý hodilo, Beck se do Kanady vrátil jako jediný.

„Odveta,“ řekl Jiří Kolić, kapitán české reprezentace, jejíž tým se v semifinále střetne se Švédskem nebo Spojenými státy.

Další branku Evropanů vstřelil Tomáš Cibulka, který předvedl 28 zákroků od Michaela Hrabala.

READ  Prezident Ukrajiny se v Kyjevě setkal s předsedou vlády České republiky

„Úžasné,“ řekl Stankel. „Zůstali jsme silní.“

Za Kanadu skórovali Matthew Wood a Jake Furlong. Rousseau byl zastaven 19krát.

Hvězdný centr Maclin Celebrini, který by měl být nejlepší volbou draftu NHL 2024, vedl Canadiens s osmi body v pěti zápasech, ale v úterý přestal bodovat.

„Věci se nám nepovedly,“ řekl hlavní trenér Alain Letang, asistent v roce 2023. „Když hrajete zápas dostatečně dlouho, jsou chvíle, kdy jste na špatné straně.“

Kanada měla minus pět profesionálních hráčů vhodných pro Švédsko – včetně Connora Bedarda, který byl krátce poté, co byla jeho země vyřazena, vyhlášen nováčkem měsíce NHL za prosinec – zatímco další dva byli mimo kvůli zranění nebo nemoci.

Tým mluvil o potřebě „neúprosného“ přístupu bez kazení zápasů na minulých turnajích, ale nikdy se mu nepodařilo postoupit do předkola, kde Kanaďané skončili ve skupině A druzí po prohře s hostiteli.

„Existují opravdu dobré týmy, které se objevují v kalendáři, když hrají s Kanadou,“ řekl Letang. „Řekl jsem těm klukům brzy: 'Vždy dostanete to nejlepší z jakékoli země.'

Kanada porazila Finsko 5:2 – dvěma prázdnými brankami – porazila skromně Lotyšsko 10:0, prohrála 2:0 se Švédskem a před tímto šokujícím obratem událostí nepřesvědčivě vyhrála 6:3 nad Německem.

„Chytil jsem hůl pěkně pevně,“ řekl útočník Matthew Poitras, který přišel do národního týmu z Boston Bruins. „Mám pocit, že jsem zklamal některé z těch chlapů a zklamal jsem zemi.“

Kanadský křídelník Matthew Savoie (zranění dolní části těla) se vrací do sestavy poté, co vynechal zápas, zatímco Connor Geeke se také vrací poté, co byl v neděli předčasně vyloučen.

„Vytvořili jsme toho hodně,“ řekl Savoy. „Puky nešly dovnitř.“

Poté, co Rousseau během 20 minut prohrával 2:0 pro Čechy, zastavil Edouarda Salea brzy ve druhém poločase.

READ  Nejbohatší lidé v ČR (30. října 2023)

Wood pak o pár minut později odešel do přestávky, aby v čase 3:43 vstřelil svůj druhý gól, aby dal cestujícímu týmu naději.

Canadiens pokračovali v tlaku a Furlong nakonec vyrovnal na 3:20, když jeho bod překonal Hrabala.

Kanadě se v první přesilovce na začátku třetí třetiny nepodařilo nic rozehrát, než se Brayden Yager trefil do tyče. Savoy pak ve velké šanci před šokovým zakončením vyslal ránu mimo branku.

„(Svinstvo) skáče,“ řekl obránce Maverick Lamoureux.

Kanaďané hledali třetí zlatou medaili v řadě a 21. v zemi. Kanaďané zaostávali 1:0 v 7:51 na první, když Stunkel vypálil svůj druhý gól přes Rousseaua.

„Je to špatné,“ řekl Minten. „Měli jsme brutální začátek.“

Češi dostali penaltu, když obránce Noah Warren trefil Dominica Raymonda v brejku, ale Rousseau to blokoval poke checkem.

V čase 1:59, kdy Cibulka prostřelil clonu, brankář minul branku a zvýšil na 2:0.

Kanaďané by se bránili, jen aby vyšli bolestně.

„Nechali jsme toho na stole hodně,“ řekl Poitras. „Je to ten nejhorší pocit na světě.“

Tato zpráva od The Canadian Press byla poprvé zveřejněna 2. ledna 2024.

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."