Spojené státy a Británie zahájily nové údery na Húsíje v Jemenu

Spojené státy a Británie zahájily nové údery na Húsíje v Jemenu
  • Ruth Comerford a Frank Gardner, bezpečnostní korespondenti
  • BBC novinky

Video vysvětlení,

Sledujte: Výbuchy a záblesky poblíž jemenské metropole

Spojené státy a Velká Británie provedly novou sérii společných leteckých útoků proti cílům Houthi v Jemenu.

Pentagon uvedl, že pondělní útoky zasáhly osm cílů, včetně podzemního úložiště a raketových a sledovacích zařízení Houthi.

Íránem podporovaní Húsíové se zaměřují na lodě, o nichž tvrdí, že jsou spojeny s Izraelem a Západem a které procházejí důležitou obchodní cestou v Rudém moři.

Spojené státy a Spojené království uvedly, že se snaží chránit „volný tok obchodu“.

Společné prohlášení vydané Pentagonem potvrdilo „další kolo přiměřených a nezbytných úderů“ proti Húsíům.

Prohlášení dodalo: „Naším cílem zůstává uklidnit napětí a obnovit stabilitu v Rudém moři, ale zopakujme naše varování vedení Houthi: Nebudeme váhat bránit životy a volný tok obchodu v jednom z nejdůležitějších regionů. ve světě.“ „Životně důležité vodní cesty čelí neustálým hrozbám.“

Jde o osmý úder, který Spojené státy zahájily proti cílům Houthiů v Jemenu. Jde o druhou společnou operaci se Spojeným královstvím poté, co byly 11. ledna provedeny společné údery.

Ministr zahraničí Lord David Cameron řekl novinářům, že Spojené království vyslalo „jasnou zprávu“ a že bude „pokračovat v oslabování“ schopnosti Húsíů provádět útoky.

Na otázku, zda by stávky mohly vést k eskalaci napětí na Blízkém východě, lord Cameron odpověděl, že to byli Húsíové, kdo eskalovali situaci, a že je „jistý“, že předchozí údery byly účinné.

Pokračoval tím, že vyprávění Húsíů, že údery byly spojeny s válkou mezi Izraelem a Hamásem, „by nemělo být přijato“ a že Spojené království chce „rychlé ukončení konfliktu“ v Gaze.

Lord Cameron řekl, že Spojené království vyzvalo k „okamžitému humanitárnímu příměří“ a „chceme, aby se proměnilo v trvalé a udržitelné příměří“. Dodal, že jde o plán, který představí při návštěvě kraje tento týden.

Video vysvětlení,

Sledujte: Posíláme Húsíům tu nejjasnější možnou zprávu – Cameron

Ve společném prohlášení se uvádí, že stávky byly provedeny s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska.

BBC se dozvěděla, že Labour Party chce, aby vláda dnes v parlamentu učinila prohlášení o stávkách. Opoziční vůdce Sir Keir Starmer nebyl o stávkách informován dříve, než k nim došlo, ale byl viděn, jak dnes ráno přijíždí do kabinetu na důvěrnou poradu.

Úderů se v pondělí zúčastnily americké stíhačky z letadlové lodi USS Eisenhower.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že čtyři letouny Royal Air Force Typhoon podporované dvojicí ropných tankerů Voyager se spojily s americkými silami.

Ministerstvo obrany uvedlo: „Naše letadla použila přesně naváděné bomby Paveway IV k zasažení více cílů na dvou vojenských místech poblíž letiště Sanaa. Tato místa byla použita k umožnění probíhajících a nesnesitelných útoků proti mezinárodní lodní dopravě v Rudém moři.“

Dodal: „V souladu se standardní britskou praxí byla při plánování úderů použita velmi přísná analýza, aby se minimalizovalo jakékoli riziko civilních obětí, a stejně jako u předchozích úderů naše letadla bombardovala v noci, aby se takové riziko zmírnilo.“

Pokud v parlamentu nebude učiněno prohlášení, labouristé budou prosazovat další podrobnosti o stávkách a o tom, jak zvládnout riziko eskalace.

Vládní ministr Huw Merriman řekl Sky News, že nálety „nebudou jen jedním zásahem“, pokud Húsíové budou i nadále útočit na lodě v Rudém moři.

Britský ministr obrany Grant Shapps popsal útoky jako „sebeobranu“ proti „netolerovatelným útokům“ Húsíů na komerční lodě.

„Tato akce má za cíl oslabit schopnosti Húsíů a zasadí další ránu jejich omezeným rezervám a schopnosti ohrozit globální obchod,“ napsal na X.

Rozumí se, že ani předseda Dolní sněmovny Sir Lindsay Hoyle, ani vůdce opozice Sir Keir Starmer nebyli o nových stávkách předem informováni.

Televize Al-Masirah řízená Húsíy informovala o útocích v provinciích Sanaa, Taiz a Al-Bayda, včetně letecké základny Al-Dailami poblíž hlavního města Sanaa.

Deset dní po prvním pečlivě zkalibrovaném společném vzdušném a raketovém úderu USA a Spojeného království zůstávají Húsíové vzdorovití.

Pokračovali v palbě různých projektilů na lodě proplouvající jemenským pobřežím a v jednom případě omylem zamířili na loď převážející ruskou ropu.

V rámci nově pojmenované operace Poseidon Archer nyní americké údery zasáhly nové cíle, protože předtím provedly řadu preventivních úderů na odpalovací místa Houthi.

Pentagon říká, že tyto zničily rakety, když se připravovaly ke startu. Západní zpravodajské služby nedávno odhadly, že nejméně 30 % zásob raket Houthi bylo zničeno nebo zničeno.

Je však jasné, že Húsíové, kteří jsou zásobováni, cvičeni a doporučováni Íránem, mají v úmyslu pokračovat v útocích na lodě, o nichž mají podezření, že jsou napojeni na Izrael, USA nebo Spojené království.

Tím si získali velkou oblibu doma, kde mnoho Jemenců jejich brutální vláda rozhněvala.

Je také oblíbený u mnoha lidí v širším arabském světě, kde Húsíové říkají, že podporují Hamás jako součást Íránem podporované „osy odporu“ proti Izraeli.

Stalo se tak poté, co v pondělí promluvili americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak.

V oficiálním přečtení jejich telefonátu Bílý dům uvedl, že pan Biden a pan Sunak „diskutovali o probíhajících útocích Houthiů podporovaných Íránem proti obchodním a námořním plavidlům překračujícím Rudé moře“.

Bílý dům uvedl, že vůdci znovu potvrdili svůj „závazek ke svobodě plavby a mezinárodnímu obchodu a k obraně námořníků před nezákonnými a nevyprovokovanými útoky“.

Dodal: „Prezident a premiér diskutovali o důležitosti zvýšení humanitární pomoci, ochrany civilistů pro obyvatele Gazy a zajištění propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem.“

Húsíové začali útočit na obchodní lodě v listopadu s tím, že reagují na izraelskou vojenskou pozemní operaci v Gaze.

Od té doby skupina podnikla desítky útoků na komerční tankery proplouvající Rudým mořem, jednou z nejrušnějších námořních tras světa.

V reakci na to Spojené státy a Spojené království zahájily 11. ledna vlnu leteckých útoků proti desítkám cílů Houthi.

Tyto údery – podporované Austrálií, Bahrajnem, Nizozemskem a Kanadou – začaly poté, co síly Houthiů ignorovaly ultimátum k zastavení útoků v regionu.

READ  Vůdce opozice na Maledivách prezidentovi Mohamedu Moizovi: Omluvil se premiérovi Modimu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *