Satelit Aditya-L1 společnosti ISRO se setkal se Sluncem

Satelit Aditya-L1 společnosti ISRO se setkal se Sluncem

Satelit Aditya-L1 bude provádět experimenty, aby lépe porozuměl Slunci. (šaráda)

Nové Dillí:

Indický „Nebeský Surya Namaskar“ se blíží ke svému vrcholu. První indická vesmírná sluneční observatoř – satelit Aditya-L1 – se bude kontrolovat v domě, který bude pravděpodobně obývat v příštích pěti letech. Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) uvádí, že satelit dosáhne zamýšlené oběžné dráhy 6. ledna v 16:00.

Na své 126denní cestě, která začala 2. září loňského roku, urazila asi 3,7 milionu kilometrů, když se oklikou dostala do „Karambhoomi“ neboli „pracovního místa“. ISRO tvrdí, že Aditya je zdravá a vědecké výsledky se již začaly objevovat, protože poslal zpět krásné snímky celého slunečního disku.

Adityův domov se nachází na oběžné dráze ve tvaru halo, asi 1,5 milionu kilometrů od Země. Dráha je sice blíže Slunci než Země, ale i tak bude velmi daleko, protože Slunce je od nás vzdáleno asi 150 milionů kilometrů.

Nejnovější zprávy na NDTV

Ze své konečné polohy zvané Lagrangian Point-1 bude 1 475 kg vážící družice Aditya-L1 provádět vědecké experimenty, aby lépe porozuměla hvězdě naší sluneční soustavy, která zůstává záhadou.

„Indická sluneční observatoř bude mít nepřetržitý, nepřerušovaný pohled na Slunce a pomůže nám porozumět vesmírnému počasí. Poslouží jako platforma pro předpovídání a varování před slunečními bouřemi,“ řekl Nigar Shaji, vedoucí projektu satelitu Aditya-L1. na indické sluneční observatoři. Satelitní centrum UR Rao, Bengaluru.

Sluneční bouře je rozsáhlá magnetická exploze, která se vyskytuje na Slunci a může ovlivnit celou sluneční soustavu.

„Vzhledem k tomu, že Aditya-L1 se bude nepřetržitě dívat na Slunce, může nás varovat před nadcházejícími slunečními elektromagnetickými účinky na Zemi a chránit naše satelity, elektrické rozvodné sítě a další komunikaci před narušením. To pomůže pokračovat v normálním provozu tím, že je bude provozovat v režimu „Safe“. režimů, dokud sluneční bouře nepomine,“ řekla NDTV Indian Space Research Organisation a dodala, že Indie má ve vesmíru majetek v hodnotě přes 50 000 milionů rupií včetně více než 50 funkčních satelitů, které je třeba chránit před účinky slunce.

Nejnovější zprávy na NDTV

„Satelit Aditya-L1 bude fungovat jako ochrana vesmíru, bude monitorovat sluneční erupce a následné sluneční bouře,“ vysvětlil.

READ  Americký koronavirus: „Toto jsou nejtemnější dny pandemie,“ uvedl představitel nemocnice v Louisianě, když se stát potýká s prudkými případy

Když se ze Slunce objeví velká sluneční erupce, může spálit satelitní elektroniku. Aby je ochránili, vesmírní inženýři vypínají elektronická zařízení a udržují je v bezpečném stavu, dokud nepřejde přeplňovaná bouře.

„Aditya-L1 je chytrá družice. Nikdy nebude spát a bude sledovat aktivity nejbližší hvězdy k Zemi, aby varovala, kdy nás zasáhne sluneční hněv,“ řekl profesor Somak Raychaudhury, astrofyzik z univerzity Ashoka.

Profesor Durgesh Tripathi, vědec z Meziuniverzitního centra pro astronomii a astrofyziku (IUCAA) v Pune, řekl, že „komplexní vesmírný dalekohled“ představuje pro vědce příležitost, která se jednou za život objeví.

Vědecké křídlo na Aditya-L1

ISRO ve svém prohlášení uvádí, že hlavní vědecké cíle mise Aditya-L1 jsou:

  • Studium dynamiky sluneční horní atmosféry (chromosféry a koróny).
  • Studium chromosférického a koronálního ohřevu, fyzika částečně ionizovaného plazmatu, iniciace ejekce koronální hmoty a erupce
  • Pozorování prostředí částic a plazmatu in situ, poskytování dat pro studium dynamiky částic Slunce
  • Studium fyziky sluneční koróny a mechanismu jejího ohřevu
  • Diagnostika koronálního a koronálního prstencového plazmatu: teplota, rychlost a hustota
  • Evoluce, dynamika a vznik CME (coronal mass ejection)
  • Určete posloupnost procesů probíhajících ve více vrstvách (chromosféra, základna a rozšířená koróna), které nakonec vedou k událostem sluneční erupce
  • Topologie magnetického pole a měření magnetického pole ve sluneční koroně
  • Původ, formace a dynamika slunečního větru, který řídí vesmírné počasí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *