Rusko říká svým afghánským sousedům, aby řekli ne přítomnosti Spojených států a NATO

MOSKVA (Reuters) – Nejvyšší ruský diplomat řekl ve středu sousedům Afghánistánu, že po jejich stažení z Afghánistánu odmítli hostit síly USA nebo NATO.

Kreml je znepokojen rizikem infiltrace islamistických militantů z Afghánistánu do Střední Asie a děsí se představy, že Západ získává oporu v regionu, který byl kdysi součástí Sovětského svazu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl: „Vyzýváme země sousedící s Afghánistánem, aby nedovolily vojenskou přítomnost amerických sil a sil NATO, které se tam plánují přesunout poté, co opustí afghánské území.“

Vyjádření diplomata zaznělo v projevu prostřednictvím video spojení na konferenci v Teheránu o Afghánistánu, které se zúčastnily Čína, Írán, Pákistán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán.

Lavrov řekl, že je důležité omezit a kontrolovat migrační toky z Afghánistánu a že kriminální a teroristické živly se již pokoušejí proniknout k sousedům Afghánistánu, vydávající se za uprchlíky.

Moskva považuje bývalý sovětský region za jižní křídlo obrany, ale prezident Vladimir Putin v červnu nabídl Washingtonu využití ruských vojenských základen ve Střední Asii, podle zdrojů listu Kommersant.

Rusko provozuje svou největší zahraniční vojenskou základnu v Tádžikistánu, který má dlouhou hranici s Afghánistánem, a rozšířilo tam svou přítomnost vojáků a vojenského vybavení od doby, kdy se moci chopil Taliban.

(Zpráva Maria Kislyova; scénář Tom Palmforth; střih Andrew Osborne)

READ  Co víme o klimatické souvislosti s evropskými povodněmi

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *