Retrospektiva filmového festivalu v Karlových Varech filmových adaptací Franze Kafky

Retrospektiva filmového festivalu v Karlových Varech filmových adaptací Franze Kafky

Karlovarský festival vzdá hold jednomu z nejslavnějších českých synů retrospektivou filmů podle děl Franze Kafky od největších jmen kinematografie. Ke stému výročí Kafkovy smrti festival promítne sérii filmů přímo adaptovaných nebo inspirovaných literárním mistrem Kafkou.

Retrospektiva bude zahrnovat klasiky, jako jsou díla Orsona Wellese Soud (1962), kafkovské newyorské drama režiséra Martina Scorseseho Po hodinách (1985) a Federico Fellini Intervista; Steven Soderbergh Kafka (1991) a reeditován v roce 2021 Pane Nůž – oba s Jeremym Ironsem v hlavní roli jako pojišťovák a spisovatel – spolu s méně známými adaptacemi, včetně filmu Jana Nomicka posun, německá televizní filmová verze slavné Kafkovy povídky. Mezi další vrcholy patří senegalský film Ousmane Sembène Poukázka (1968) a krátký animovaný film Koji Yamamury Franz Kafka, venkovský lékař (2007).

„Kafkova díla jsou pro filmaře po desetiletí neustálou provokací,“ uvedli Karel Ochs, umělecký ředitel Karlových Varů, a festivalový poradce Lorenzo Esposito, spolukurátoři retrospektivy. „Jako by je lstivě vyzýval, aby se pokusili zachytit prchavou povahu jeho formulací, jeho vyprávění, formulovaná fakta, pocity obav, které vzbuzuje, s co největší upřímností a intenzitou, ale také pro komedii. “ Situace, které vytvořil.“

58. ročník karlovarského festivalu, který se koná od 28. června do 6. července, uvede renomovaná castingová ředitelka Francine Meisler (Písečné duny, Strom života, Birdman) – v roce 2021 Hollywoodský reportérInaugurační castingová ředitelka roku – se zvláštní cenou za celoživotní dílo vyznamenáním český herec Ivan Trojan (Žonglér, Hořící keř) s letošní cenou prezidenta za mimořádný přínos české kinematografii.

Karlovy Vary odhalí celou festivalovou šňůru v následujících týdnech.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *