Německo tvrdí, že potíže se sdílením plynu se sousedy sahají do dávné minulosti

– Německé ministerstvo hospodářství v pátek v reakci na zprávu popisující problémy uvedlo, že potíže Německa při přimět evropské partnery k podpisu bilaterálních dohod o sdílení plynu v případě nouze předcházejí status quo.

„Od roku 2018 existuje závazek uzavírat solidární smlouvy,“ uvedl mluvčí ministerstva. Ještě předtím, než se současná německá koaliční vláda v prosinci 2021 ujala úřadu, mluvčí řekl agentuře Reuters, „vyjednávání a příprava na jejich uzavření byly velmi obtížné.“

Vzhledem k tomu, že Rusko omezilo vývoz plynu do největší evropské ekonomiky, Německo již souhlasilo s těmito dohodami s Dánskem, Českou republikou a Rakouskem s cílem vyhnout se panice, pokud dojde k výpadku dodávek, a minimalizovat rizika, že by mohlo hromadit palivo.

V červenci ministerstvo hospodářství uvedlo, že Německo intenzivně a dlouhodobě pracuje na dalších dohodách s dalšími sousedními zeměmi, jako je Polsko a Itálie.

Ve čtvrtek noviny Welt s odkazem na zprávu ministerstva hospodářství pro německé zákonodárce uvedly, že tato jednání byla obtížnější, než se očekávalo, uvedl Welt.

Zpráva uvádí, že „Belgie, Lucembursko, Nizozemsko a Polsko se vyhýbají konstruktivním jednáním a uzavírají s námi dvoustranné dohody o solidaritě“.

Členské státy EU se v červenci dohodly na poskytování paliva pro účast v zásobovací krizi, ale je na jednotlivých zemích, aby si ujasnily, jak k tomuto sdílení v praxi dojde.

Ministerstvo uvedlo, že italská vláda může obnovit jednání až po parlamentních volbách naplánovaných na konec září.

Zpráva uvedla, že se neočekává, že Berlín podepíše tripartitní dohodu se Švýcarskem a Itálií.

Podle zprávy se sousedé Německa zdráhali podepsat kvůli neshodám o tom, jakou kompenzaci zaplatí Berlín svým společnostem za konfiskaci jejich plynu, aby nabídl sousedům.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.