Recenze alba ORAWA od Limelight

Recenze alba ORAWA od Limelight

Orava Quartet sídlící v Brisbane konečně vydal své druhé album pro Deutsche Grammophon, nahrávání bylo odloženo kvůli COVID-19. Jak se říká, vyplatilo se počkat.

Tam, kde se působivý debut kvarteta z roku 2018 zaměřil na ruský repertoár, konkrétně hudbu pro smyčcové kvarteto Čajkovského, Rachmaninova a Šostakoviče, toto album obsahuje díla českého skladatele Erwina Schulhoffa, polského skladatele Wojciecha Kilara a australského skladatele Luka Howarda. Pojítkem s předchozím vydáním je další smyčcový kvartet Šostakoviče.

Oravové – bratři Daniel a Karol Kowalikovi (housle, violoncello), David Dalseno (housle) a Thomas Chawner (viola) – poznamenávají, že album je „srdečnou poctou našemu zesnulému mentorovi Uzi Wieselovi. Tato díla pro nás mají hluboký význam a význam, protože představují některé z nejpamátnějších okamžiků naší vyvíjející se hudební cesty.“

Pražský rodák Schulhoff (1894–1942) žil v Praze i v Berlíně a vstřebával tak rozmanité styly jako jazz, dada a různé -ismy tak daleko od sebe jako impresionismus a sociální realismus. Jako sovětský občan skončil své dny v bavorském koncentračním táboře a zemřel na tuberkulózu. Pět kusů pro smyčcový kvartet a smyčcový kvartet č. 1 reprezentují jeho styl z poloviny dvacátých let: ironický, drsný, ale také občas lyrický a sladký.

Kilar (1932–2013) měl to štěstí, že mohl studovat jak v Darmstadtu, tak u Nadie Boulanger; Kromě koncertní hudby napsal také filmovou hudbu, včetně hudby k filmu Francise Forda Coppoly z roku 1992. Dracula Brama Stokera.

Z Kilarovy práce OrawaKvarteto píše, že: „Jako potomci polských přistěhovalců byli bratři Kowalikové – Daniel a Karol – představeni Wojciechovi Kilarovi. Orawa jejich otcem, Zdzisławem Kowalikem, a byla tak neodmyslitelnou součástí našich formativních let, že inspirovala jméno našeho kvarteta. Samotné dílo je pojmenováno po kraji poblíž polsko-slovenských hranic a evokuje drsný, hornatý terén této krásné krajiny.“

READ  absurdní český komediální vlak ve střižně

Existuje také autobiografický prvek zařazení Šostakovičova Smyčcového kvartetu č. 6 in G: „Označuje začátek naší cesty kvarteta v roce 2006. Vzpomínáme na ty začátky s Uzim, energii a vzrušení při zkouškách a umělecký růst, který jsme pod jeho vedením zažili. Je mi ctí mít příležitost nahrát toto mistrovské dílo, které nás dodnes inspiruje.“

Howard cituje hudbu Philipa Glasse a Arvo Pärta jako vliv na jeho hudbu. Čtyři jeho skladby zakončují recitál: poklidný návrat domů po předchozím zmatku.

Výkony jsou tak těsné a odhodlané, jak byste od těchto kluků očekávali. V Schulhoffovi kontrastují napjatá, kontrolovaná atmosféra velké části smyčcového kvartetu s anarchičtějšími, šostakovičovskými parodiemi na valčík, serenádu, tango a tarantellu v Five Pieces. V Kilaru je také pěkná rovnováha mezi soupeřícími energiemi, mezi metronomickým pohonem a drsnou rustikálností.

Šostakovičův Šestý kvartet nachází skladatele v relativně nerušených vodách a Oravova dlouhá obeznámenost s dílem jim umožňuje jasně promítat neoklasicistní preciznost psaní a zároveň pronikat do skrytých hlubin kvartetu, jako např. Lento passacaglia hnutí.

Ve skupině Howard je také něco jako passacaglia, in Schlusshymnehořkosladká recese, která následuje po meditativní Hymnus a předchází Nejste ztraceni, Jsi tady a Stanice Andamooka. Zejména tyto poslední dva kusy jsou plné poklidného tajemna a prostornosti, kterou Orava Quartet maluje znamenitými nádechy barev.

Koupit album | Poslouchejte na Apple Music


Titul: Orawa
funguje: Smyčcové kvartety Šostakoviče, Schuloffa, Kilara a Howarda
Umělec: Oravské kvarteto
Označení: DG 4859116

Přihlaste se k odběru Limelight

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *