První snímek supermasivní černé díry, která chrlí výtrysky plazmy

První snímek supermasivní černé díry, která chrlí výtrysky plazmy

Obrázek ukazuje odtok hmoty vycházející z černé díry ve středu galaxie M87. Miniatura je obrázek akrečního disku černé díry
R. -S. Lu (SHAO), E. Ros (MPIfR), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

  • Byly zachyceny výtrysky vycházející z černé díry o velikosti 6,5 miliardkrát větší než naše Slunce.
  • Snímek je prvním, který spojuje výtrysky s okrajem supermasivní černé díry.
  • Může nám to pomoci pochopit, jak se tvoří výtrysky, které jsou jedny z nejjasnějších objektů v galaxii.

Vědci zachytili vůbec první přímý snímek supermasivní černé díry, která chrlí silné výtrysky plazmy.

Černá díra, která se nachází v centru galaxie M87, 55 milionů světelných let daleko, je asi 6,5 miliardkrát hmotnější než naše Slunce.

Výtrysky z černých děr mohou cestovat stovky tisíc světelných let daleko a jsou jednou z největších záhad vesmíru.

Astronomové doufají, že nám nejnovější objev pomůže přesně porozumět tomu, jak tyto výtrysky vznikají – něco, co by mohlo pomoci vyřešit záhadu vzniku galaxií.

Černé díry hmotu nejen polykají, ale někdy ji i uvolňují

Většina galaxií, včetně té naší, se točí kolem supermasivní černé díry. Hmota padá do těchto černých děr, které mají střed tak hustý, že gravitace blokuje i světlo.

To je důvod, proč na posledním snímku lze černou díru ve středu M87 vidět jako jasný prstenec hmoty obíhající temnou díru.

Výtrysky jsou však vytvořeny z hmoty, která uniká z černé díry.

Hmota obíhající kolem černé díry musí ztratit rychlost a energii, než může spadnout dovnitř. Část této hmoty se ale nezpomaluje dostatečně rychle a je přesměrována pryč od černé díry podél magnetických siločar.

Tato látka vystřeluje směrem ven ve formě úzkých paprsků a tvoří trysky, Podle NASA.

READ  Michigan hlásil významný nárůst legionářské nemoci ve 25 krajích

Tato letadla mají neuvěřitelné vlastnosti. Nejen, že patří mezi nejjasnější objekty v galaxii, Ale předchozí studie Navrhli, že částice v těchto výtryscích by se mohly pohybovat rychlostí blízkou rychlosti světla, což je asi 670 milionů mil za hodinu.

Umělecký dojem černé díry.
NASA

Velkou otázkou je, odkud tyto trysky pocházejí

Tento nový snímek černé díry M87, pořízený ve spolupráci mezi dalekohledy z Global Millimeter VLBI Array, Atacama Large Millimeter/submilimeter Array, European Southern Observatory a Greenland Telescope, je prvním, který ukazuje, jak se jet dostává do kontaktu. s prstenem kolem Černé díry.

Vědci byli dříve schopni zachytit výtrysk nebo černou díru pouze jednotlivě – což je technický výkon sám o sobě – ale toto je poprvé, co je dokázali zobrazit společně.

Nová fotografie byla zveřejněna v recenzovaném časopise Příroda ve středuspojující výtrysky s okrajem černé díry a poskytující bezprecedentní pohled.

„Víme, že trysky vystřelují z oblasti kolem černých děr, ale stále úplně nerozumíme tomu, jak se to vlastně děje,“ Ro Sen Luuvedl v tiskové zprávě první autor studie a astronom ze Shanghai Astronomical Observatory v Číně.

„Abychom to mohli přímo studovat, musíme pozorovat původ výtrysku co nejblíže černé díře,“ řekl.

Kazunori Akiyama z MIT Haystack Observatory, který vyvinul zobrazovací software používaný k vizualizaci černých otvorů, řekl Guardianu.

„Nyní se můžeme začít hlouběji zabývat otázkami, jako jsou urychlování a zahřívání částic a mnoha dalšími záhadami o černé díře.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *