Prohlubování ropné krize v Turecku vyvolává ropné sankce Ruska

Prohlubování ropné krize v Turecku vyvolává ropné sankce Ruska
  • Hromadění na ropných trzích a znepokojující tankery
  • Turecko říká, že nepřipadá v úvahu, aby podstupovalo pojistné riziko
  • Yellenová říká, že ropa z Kazachstánu by neměla být cílem
  • Ankara říká, že většina čekajících lodí jsou lodě Evropské unie

ISTANBUL (Reuters) – Turecko se ukázalo jako kámen úrazu ve složitém mezinárodním plánu připravit Rusko o válečné příjmy z ropy, protože počet tankerů čekajících na opuštění Černého moře přes turecké průlivy v pátek nadále rostl.

Ankara odmítla zrušit nové pravidlo kontroly pojištění, které zavedla na začátku měsíce, navzdory několika dnům tlaku ze strany západních úředníků, kteří byli touto politikou frustrováni.

Lodní agentura Tribeca v pátek uvedla, že celkem 28 ropných tankerů je v řadě, aby opustili Bospor a Dardanely.

Bohaté země G7, Evropská unie a Austrálie se dohodly, že zabrání poskytovatelům lodní dopravy, jako jsou pojišťovací společnosti, pomáhat vyvážet ruskou ropu, pokud nebude prodávána za nízkou cenu nebo limit, s cílem připravit Moskvu o válečné příjmy.

Turecký námořní úřad uvedl, že bude i nadále odvracet ropné tankery z vod, kterým chybí řádná pojistka.

Západní pojistitelé uvedli, že nemohou poskytnout dokumenty požadované Tureckem, protože by se na ně mohly vztahovat sankce, pokud by se zjistilo, že dodávky ropy, které kryjí, byly prodány za ceny přesahující limit.

Turecký úřad uvedl, že v případě nehody plavidla, které porušuje sankce, mezinárodní fond pro únik ropy pravděpodobně nepokryje škody.

„(Je) na nás, abychom podstoupili riziko, že pojišťovna nesplní svou odpovědnost za odškodnění,“ řekla s tím, že Turecko pokračuje v jednáních s dalšími zeměmi a pojišťovnami.

Dodala, že naprostá většina lodí čekajících v blízkosti průlivu jsou lodě Evropské unie, přičemž velká část ropy míří do přístavů Evropské unie, což je faktor, který zmařil západní spojence Ankary.

READ  Papež: Neochvějná svatost matky Antola byla motivována důvěrou v Boha

Nedostatek lodí způsobuje rostoucí neklid na trzích s ropou a tankery. Miliony barelů ropy se každý den přesouvají na jih z ruských přístavů přes Bospor a Dardanely v Turecku do Středozemního moře.

Kazašská ropa

Většina ropných tankerů čekajících v Bosporském průlivu přepravuje kazašskou ropu a ministryně financí Janet Yellen ve čtvrtek řekla, že americká administrativa nevidí důvod, aby takové zásilky podléhaly novým tureckým postupům.

Dodala, že Washington nemá důvod se domnívat, že Rusko bylo zapojeno do tureckého rozhodnutí zabránit lodím v plavbě.

Evropská komise v pátek uvedla, že zpoždění nemá nic společného s cenovým stropem a že Turecko může pokračovat v kontrole pojistných dokumentů „stejným způsobem jako dříve“.

„Proto jsme v kontaktu s tureckými úřady za účelem objasnění a pracujeme na vyřešení situace,“ řekl mluvčí agentuře Reuters.

Turecko má vyvážené dobré vztahy s Ruskem i Ukrajinou od doby, kdy Moskva v únoru napadla svého souseda. Hrálo klíčovou roli v dohodě podporované OSN uzavřené v červenci o uvolnění vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů.

Ale vztahy mezi spojenci z NATO Ankarou a Washingtonem byly občas napjaté, když Turecko minulý měsíc znovu vyzvalo Spojené státy, aby přestaly podporovat syrské kurdské síly.

Bidenova administrativa ve čtvrtek uvalila sankce na významného tureckého podnikatele Setkeho Ayana a jeho síť společností a obvinila ho, že jménem íránských revolučních gard působí jako zprostředkovatel prodeje ropy a praní špinavých peněz.

Další zprávy Darrena Butlera a Ceasera a Jonathana Saula byly v Londýně; Scénář: Noah Browning; Střih Himani Sarkar, Clarence Fernandez, Jonathan Spicer a Frances Kerry

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *