Poté, co neutronová hvězda roztrhla svého souseda, byl spatřen ‚silný teplý vítr‘ vanoucí vesmírem

Vědci viděli silné, horké větry, které vesmírem vyslala neutronová hvězda požírající svého souseda.

Vědci, kteří ho sledovali, tvrdí, že tento objev by nám mohl pomoci dozvědět se více o některých nejextrémnějších věcech ve vesmíru.

Horké větry vycházely z nízkohmotnostní rentgenové dvojhvězdy neboli LMXB, systému, který zahrnuje neutronovou hvězdu nebo černou díru. Palivo získávají z drcení materiálu z nedaleké hvězdy a požírají ho v procesu známém jako akrece.

Obvykle, když k tomu dojde, systémy se rozjasní způsobem, který vědci mohou pozorovat.

Také vyhazují materiál do prostoru a tlačí ho silou větru. Vědci ale zatím viděli pouze „teplý“ plyn – nová studie je poprvé, kdy viděli „horký“ a „studený“ plyn vycházející ze systému tohoto typu.

Fotografie neutronové hvězdy vyfukující teplé a studené větry

(Gabriel Perez (IAC))

Bylo to možné, protože vědci na takovou sopečnou erupci čekali a připravovali se. Příležitost být svědkem této události pomocí některých z nejvýkonnějších dalekohledů dostupných na Zemi a ve vesmíru se naskytla, když byl nalezen systém nazvaný Swift J1858, který se choval jako vzácný kandidát.

„Takové erupce jsou vzácné a každá je jedinečná,“ řekl Noel Castro Segura z University of Southampton, hlavní autor studie. „Obvykle je silně zakrytý mezihvězdným prachem, takže je opravdu těžké ho pozorovat.“

„Swift J1858 byl zvláštní, protože ačkoli se nachází na druhé straně naší galaxie, nejednoznačnost byla dostatečně malá, aby umožnila studium v ​​plné vlnové délce.“

READ  NASA bude pokračovat ve vypouštění Artemis I po následcích hurikánu Nicole

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *