Polsko a Česká republika varují před evropskými volbami před vměšováním Ruska

Polsko a Česká republika varují před evropskými volbami před vměšováním Ruska

České a polské zpravodajské služby odhalily aktivity ruské sítě zaměřené na ovlivnění výsledku červnových voleb do Evropského parlamentu. Síť provozovala populární zpravodajský web Hlas Evropy, registrovaný v Praze a uzavřený českými úřady, které zveřejňovaly proruské informace a kritizovaly západní pomoc Ukrajině.

Český premiér Petr Fiala 27. března oznámil, že stránka byla přidána na sankční seznam vlády spolu s Viktorem Medvedčukem a jeho spolupracovníkem Artemem Marčevským, proruským ukrajinským oligarchou blízkým Vladimiru Putinovi. Marchevsky žije v České republice od roku 2022.

„Peníze z Moskvy byly použity na vyplacení určitých politických aktérů, kteří šíří ruskou propagandu,“ uvedla česká zpravodajská služba BIS s tím, že platformu dostali ti, kteří mají „silně proruské názory“, včetně evropských politiků.

hledat

Polská agentura pro vnitřní bezpečnost (ABW) 28. března oznámila, že předchozího dne provedla pátrání, což naznačuje, že spolupracovala s několika evropskými zpravodajskými službami. Při dvou samostatných raziích bylo zabaveno téměř 48 500 EUR a 36 000 USD. V plánu jsou další aktivity.

Polský občan podezřelý ze špionáže pro ruské tajné služby byl obviněn z uplácení polských a evropských poslanců ve prospěch ruských zpravodajských služeb k „vytvoření ruských sfér vlivu v Evropě“. Podle polského zpravodajského webu „o2“ by jedním z lidí, na které se ABW zaměřovalo, mohl být Jacek Jakubczyk, majitel webu Hlas Evropy od března 2023.

Český deník Deník N Říká se, že francouzští, nizozemští, belgičtí, němečtí, polští a maďarští politici dostali ruské peníze výměnou za příznivé prohlášení do Moskvy. Jde o částky ve stovkách tisíc eur jen v roce 2023. Viktor Medvetchuk financoval a řídil web Hlas Evropy, ale za obsah odpovídal prokremelský ukrajinský politik, který komunikoval s evropskými politiky, uvádí zdroj deníku.

Členové německé krajně pravicové strany AfD, včetně dvou předních kandidátů v evropských volbách, poskytli rozhovory Hlasu Evropy. Úředníci v Nizozemsku nezveřejnili jména potenciálních příjemců ruských peněz. Odcházející vláda prohlásila, že je to odpovědností zpravodajských agentur země. O věci se ale ve středu 27. března jednalo ve Sněmovně reprezentantů. V centru debaty bylo Fórum pro demokracii Thierryho Baudeta, které je od roku 2020 vyšetřováno zpravodajskými službami kvůli údajnému napojení na Moskvu.

READ  PBBM zajišťuje investiční smlouvy ve výši 4 miliard USD, memorandum o porozumění v Německu a České republice

Měli byste si přečíst 49,43 % tohoto článku. Zbytek je pouze pro předplatitele.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *