Swiatek z Muchové bojuje v thrilleru o svůj třetí titul na French Open

Swiatek z Muchové bojuje v thrilleru o svůj třetí titul na French Open

Iga Swiatek porazil Karolinu Mošovou a získal svůj třetí titul na French Open (Julien De Rosa)

Iga Swatek porazila Karolinu Mosovou 6-2 5-7 6-4 a v sobotu vyhrála svůj třetí titul na French Open a stala se první ženou, která úspěšně obhájila titul na Roland Garros od roku 2007.

Dvaadvacetiletá Swiateková je teprve třetí ženou v Open Era, která vyhrála každé ze svých prvních čtyř grandslamových finále, a ke svým titulům přidala tyč v letech 2020 a 2022 v Paříži a loňské US Open.

Monica Seles a Naomi Osaka jsou jedinými dalšími hráči, kteří dosáhli tohoto úspěchu.

Swiatek, světová jednička z Polska, je také nejmladší ženou, která získala tituly na French Open od Moniky Selesové na začátku 90. let.

Justine Heninová byla poslední ženou, která získala tituly na Roland Garros, když vyhrála třetí v řadě a celkově čtvrtá za 16 let.

Swiatekové poslední vyvrcholení dvou týdnů antukové dominance v Paříži, kde její rekord činí 28 výher a dvě prohry v pěti návštěvách.

Matchová, ve svých 43 letech, byla čtvrtou ženou s nejnižším žebříčkem, která se dostala do finále French Open, což byl její první turnajový zápas na majoru.

Swiatekové, které bylo pouhých 19 let, byla 54., když zvedla svou první trofej – tři roky po nešťastném vítězství Jeleny Ostapenkové. Krajanka Muchové Renata Tomanová skončila v roce 1976 jako vicemistryně.

Nenasazená Češka však vyhrála všech pět zápasů v kariéře proti hráčkám z první trojky – čtyři z nich na grandslamech – poté, co v semifinále omráčila Arynu Sabalenkovou.

Switek, opatrný před smolařem, zvyklým srážet ty nahoře, rychle vyvinul tlak na 26letou Macovou.

Špatně načasovaný forhend Muchové přinesl Polákce ve druhém poločase dva brejkboly, které vzala s minimálním rozruchem.

READ  Prezident Petr Pavel vyzývá k přijetí eura pro exportní ekonomiku ČR - Brněnský deník

Nejlepší nasazená byla posílena rychlým držením, než přišla Muchová na talíř ve čtvrtém zápase, což vyvolalo hlasitý řev z publika Court Philippe Chatrier.

Muchová se chopila příležitosti k brejku, aby získala zpět podání, ale Swiateková ji ve vleklé páté hře smetla – zvedla pěst, když vyskočila na 4-1.

Swiateková viděla další brejkbol v další hře, ale její zklamání se nezměnilo, protože snadno vyhrála další dvě hry, aby dokončila úvodní sadu.

– Sem a tam –

Muchová přečkala své soupeřky svou mazanou variací po celý turnaj, ale je jasné, že Swiatek svůj domácí úkol splnil, protože Češka vyhrála svůj jediný další zápas v Praze v roce 2019.

Volné podání umožnilo Swiatikové vést ve druhém setu 3:0, ale Muchová odmítla skočit a ukázala, že byla zvyklá nabrat od mečbolu proti Sabalenkové v předchozím kole.

Bolestivý forhend na čáře napravil brejk, než Muchová vyrovnala na tři hry za kus.

Swiatek zpomalil Muchovu hybnost, když se dvojice udržela, než úřadující šampionka projevila první opravdovou známku nervozity, když nechala soupeřku podávat 5-4, aby si vynutila rozhodnutí.

Muchová nedokázala využít, když Swiatek brejknul, ale další nejistá hra od tyče jí přinesla další trefu.

Dva ze setbolů plácly Macové, ale ten třetí připravila parádním bekhendovým volejem po nápřahu a Swiateková pak dlouhým comebackem poslala zápas do třetí sady.

Muchová cítila, že se situace obrací v její prospěch, když Swiatekova obhajoba titulu začala skřípat a tyč se prolomila k lásce, když její soupeřka chrastila osmi body v řadě a dostala se do vedení 2:0.

Ale se svým fenomenálním rekordem na Roland Garros se Swiatek vrátila silná a zajistila si tři zápasy na přeskoku.

READ  Pokud se Nigérie probudí, Afrika se probudí, Owe Lakempha

Muchová brejkla na 4:3, Swiatek okamžitě kontroval a poté zajistil napjaté držení, odolal dalšímu brejkovému bodu, aby se dostal do hry o vítězství.

Swiatek se rychle dostal do vedení 30:0 a získal dva mistrovské body, když Muchová vytáhla dlouhý forhend a Češka se vzdala tím nejbrutálnějším způsobem s dvojchybou a ukončila napínavý souboj.

MW/DJ

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *