Podle Bílého domu opustilo Gazu více než 300 Američanů a další ještě přijdou

Podle Bílého domu opustilo Gazu více než 300 Američanů a další ještě přijdou

Napsala Doina Chiacco

WASHINGTON (Reuters) – Více než 300 Američanů a jejich rodinných příslušníků opustilo pásmo Gazy, ale američtí občané zůstávají v obležené enklávě a pokračují obtížná jednání o zajištění propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem, uvedl v neděli představitel Bílého domu.

Mezi propuštěnými jsou občané USA, legální trvalý pobyt a jejich rodinní příslušníci. Zástupce poradce pro národní bezpečnost řekl na CBS „Face the Nation“.

Viner řekl, že řada Američanů, kteří chtějí odejít, je stále uvnitř Gazy, protože konflikt mezi Izraelem a Hamásem sílí, ale jejich počet neupřesnil.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken minulý týden uvedl, že je zde asi 400 amerických občanů a jejich rodinných příslušníků, celkem asi 1000 lidí, kteří chtějí odejít.

Evakuace zraněných Gazanů a držitelů zahraničních pasů přes přechod Rafáh do Egypta byla od soboty pozastavena, ale egyptští, američtí a katarští představitelé uvedli, že jsou snahy o jejich obnovení.

Pásmo Gazy je ostřelováno od doby, kdy ozbrojenci z palestinského hnutí Hamas zabili 7. října 1400 lidí a více než 240 dalších odvezli do Gazy.

Fenner řekl, že pokračují obtížná jednání o tom, jak zajistit propuštění rukojmích, včetně některých Američanů, které Hamás při útoku zajal.

„Tato jednání probíhají tiše v zákulisí. Trvala déle, než by si kdokoli z nás přál,“ řekl Viner. „Stále ale věříme, že existuje možnost propuštění velkého počtu těchto rukojmích.“

Prezident Joe Biden ve středu hovořil o nutnosti ukončit nepřátelství, aby bylo umožněno rukojmím odejít, a Bílý dům uvedl, že podporuje „humanitární příměří“, které umožní dodávky pomoci do Gazy.

Zdravotní úřady v Gaze uvedly, že při izraelských náletech bylo zabito více než 9 770 Palestinců. Izrael uvedl, že jeho útoky jsou zaměřeny na Hamás, nikoli na civilisty, a obviňuje skupinu, že je používá jako lidské štíty.

READ  Vyhlášení programu „Unie pro Ukrajinu“, který umožní uprchlíkům vstup do Spojených států z humanitárních důvodů

(Zprávy Doina Chiacu; Další zprávy Garretta Renshawa v Rehobeth Beach, Delaware; střih Will Dunham, David Goodman a Giles Elgood)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *