Papež propouští vedení celosvětové katolické charity a jmenuje komisaře

Napsal Philip Pullella

Vatikán (Reuters) – Papež František v úterý po obvinění ze šikany a urážek zaměstnanců odvolal celé vedení globální charitativní složky římskokatolické církve a jmenoval komisaře, který ji bude řídit.

Překvapivý krok zahrnoval vedoucí pracovníky Caritas International (CI), vatikánského konsorcia 162 katolických humanitárních, rozvojových a sociálních organizací působících ve více než 200 zemích.

Propuštění CI, která má více než milion zaměstnanců a dobrovolníků po celém světě, bylo oznámeno v papežském dekretu vydaném vatikánským tiskovým úřadem.

V samostatném prohlášení vatikánského vývojového oddělení, které dohlíží na CI, se uvádí, že letošní hodnocení pracovního prostředí externím managementem a psychologickými experty zjistilo nevolnost a špatné manažerské postupy v jejím ústředí.

Případy verbálního napadání, nepotismu a obecného špatného hospodaření s lidskými zdroji vedly některé zaměstnance k odchodu, řekli agentuře Reuters současní i bývalí zaměstnanci. CI se nachází v budově ve vlastnictví Vatikánu v Římě.

„Neobjevily se žádné důkazy o finančním špatném hospodaření nebo sexuálním nevhodném chování, ale objevily se další důležité problémy a oblasti, které vyžadují naléhavou pozornost práce výboru,“ uvedlo prohlášení vydané Úřadem pro rozvoj.

„Byly pozorovány skutečné nedostatky v řízení a postupech, které vážně poškodily týmového ducha a morálku zaměstnanců,“ uvedla.

Uvedlo, že zatímco „finanční záležitosti byly dobře řešeny a cíle získávání finančních prostředků byly pravidelně plněny“, je třeba zlepšit standardy a postupy ministerstva.

Mluvčí CI odkázal všechny dotazy na prohlášení.

Mezi těmi, kterých se dekret dotkl, byl kardinál Luis Antonio Tagle, který byl nominálně hlavou Charity, ale nepodílel se na každodenních operacích. Jeho hlavním zaměstnáním ve Vatikánu je hlava misijního ramene církve.

Funkci prezidenta tradičně zastává kardinál.

Tagle, Filipínec často považovaný za potenciálního budoucího papeže, odstoupí z funkce prezidenta, ale zůstane v nové pozici, aby pomohl komisaři udržovat vztahy s národními úřady Charity a připravit se na volbu nového vedení v příštím roce.

READ  Živé aktualizace rusko-ukrajinské války: Bidenovy zprávy, Mariupol a nejnovější

Dva současní členové Charity a bývalý zaměstnanec, kteří všichni hovořili s agenturou Reuters pod podmínkou anonymity, uvedli, že dekret se zaměřuje na manažerské praktiky úřadu a představenstva odcházejícího generálního tajemníka.

Bývalý zaměstnanec uvedl, že zaměstnanci opustili svá zaměstnání v kancelářích mimo Itálii kvůli klimatu šikany, strachu a „rituálního ponižování“.

Kromě Tagliho a jednoho kněze byli všichni členové exekutivy CI laici.

(Zprávy Philip Bolella; střih Nick McPhee a Bill Berkrot)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.