OSN: Vrak lodi Srí Lanka způsobil „obrovské škody na planetě“

OSN: Vrak lodi Srí Lanka způsobil „obrovské škody na planetě“

Úředník OSN v sobotu uvedl, že potopení lodi přepravující chemikálie u pobřeží Srí Lanky způsobilo „značné škody na planetě“ zavedením nebezpečných látek do životního prostředí.

Hana Sanjar Hamdi, rezidentní koordinátorka OSN na Srí Lance, ve svém prohlášení uvedla, že OSN koordinuje spolupráci s malým ostrovním státem za účelem posouzení škod, vedení úsilí o obnovu a výzkumu, jak v budoucnu předcházet takové katastrofě. Zprávy Associated Press.

„Environmentální mimořádná situace tohoto typu způsobuje obrovské škody na planetě uvolňováním nebezpečných látek do ekosystému,“ uvedl Singer Hamdi. „To zase ohrožuje životy a živobytí lidí v pobřežních oblastech.“

Na začátku června se MV X-Press Pearl potopil poté, co začal hořet. Loď přepravovala chemikálie včetně kyseliny dusičné a 350 tun ropy.

Ačkoli chemikálie na palubě byly při požáru zničeny, trosky jako hořící sklolaminát a plastové pelety již začínají kontaminovat blízké pláže. Associated Press uvádí, že srílanská vláda podala u společnosti X-Press Feeders, přepravní skupiny pro přepravu kontejnerů, žádost o 40 milionů dolarů, aby pokryla náklady na hašení požáru, který způsobil potopení lodi.

Associated Press, že tým odborníků na úniky ropy a chemikálií OSN byl vyslán z Evropské unie na Srí Lanku. Z téměř 1 500 kontejnerů, které loď přepravovala, bylo 81 popsáno jako „nebezpečné“ zboží.

READ  Více komunit osvobozených od ruské okupace, říká charkovský úředník

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *