Netanjahu ignoruje zákon o jmenování loajálního ministra spravedlnosti

Setkání izraelského kabinetu v ječícím zápase dnes explodovalo poté, co se předseda vlády Benjamin Netanjahu pokusil dosadit jednoho ze svých věrných jako ministra spravedlnosti navzdory rozhodnutí generálního prokurátora, že takový krok je nezákonný.

Poslední: V úterý večer vydal izraelský nejvyšší soud příkaz, který blokoval Netanjahuův krok. Soud se ve středu sejde k jednání o této záležitosti.

Získejte novinky na trhu, které stojí za váš čas, s trhy Axios. Zaregistrujte se zdarma.

Velký obraz: Izrael uspořádal v průběhu dvou let čtyři po sobě jdoucí neprůkazné volby uprostřed zdlouhavé politické krize, do značné míry způsobené Netanjahuovým procesem a pokusy zabránit mu.

  • Netanjahu je souzen za úplatky, podvody a porušení důvěry a jeho mandát sestavit příští izraelskou vládu vyprší do šesti dnů. Jak jeho pozice oslabuje, kritici ho obviňují ze snahy podkopat izraelskou demokracii.

Příběh: Podle předchozí koaliční dohody musí být generální prokurátor členem strany Modré a Bílé, kterou vede Benny Gantz. Tato dohoda zůstane v platnosti, dokud nebude vytvořena nová vláda.

  • Samotný Gantz zastával funkci prozatímního ministra spravedlnosti, dokud jmenování nevypršelo minulý měsíc.

  • Netanjahu zpočátku ignoroval právní názor generálního prokurátora Avichai Mandelblit, že by tato pozice měla být obsazena pro rozhodnutí týkající se COVID.

News Lead: Poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že vláda musí hlasovat o jmenování nového ministra, Netanjahu v úterý svolal vládu.

  • On a jeho kolegové ministři Likudu vyloučili Gantzovo opětovné jmenování. Poté Netanjahu oznámil svůj úmysl jmenovat Ofira Akunise ministrem jeho strany.

  • Mezi řádky: Jedná se o porušení koaliční dohody, které dává Gantzovi právo veta nad jmenováním a je zakotveno v izraelských zákonech.

  • Když vstoupíte do mandelblit Aby Netanjahu ministrům řekl, že tento krok je nezákonný, přerušil jej a dal o něm hlasovat.

READ  Výbor OSN vyzývá Mezinárodní soudní dvůr, aby urychleně prostudoval izraelskou „anexii“

Po křiku a obvinění Z Gantze a Netanjahua Gantzova strana bojkotovala hlasování a všichni ministři Likud hlasovali v jeho prospěch.

Po schůzce Generální prokurátor dal jasně najevo svůj postoj Nejvyššímu soudu, který po několika hodinách zakázal Netanjahuovu akci.

  • Dalším bezprecedentním krokem Netanjahu požadoval, aby jeho postavení přednesl Nejvyšší soud nikoli generální prokurátor, ale soukromý právník. Rovněž požádal soud o 48 hodin, aby se s Gantzem dohodl na této otázce.

co říkají: Opoziční vůdce Yair Lapid, který se pokouší sestavit alternativní vládu, aby zbavil Netanjahua, uvedl, že události dokazují, že „Netanjahu musí jít.“

  • „Imaginární sága na zasedání vlády dokazuje, že je naléhavě nutné vládu vyměnit,“ uvedl Gideon Saar, pravicový oponent Netanjahua, který je rovněž součástí pokusů o sestavení alternativní vlády.

  • Naftali Bennett, potenciální král, který vyjednával s Netanjahuem i Lapidem o sestavení vlády, na Netanjahua nezaútočil, ale řekl: „Izrael je na pokraji chaosu a je třeba sestavit fungující vládu.“

Co bude dál: Jednání mezi Labeedem, Bennettem a Sa’arem stále probíhají, ale žádného pokroku nebylo dosaženo. Rozhovory budou pokračovat s nadějí na dosažení dohody do 2. května, kdy Netanjahuovo funkční období končí.

Poznámka redakce: Tento příběh byl aktualizován tak, aby odrážel práci Nejvyššího soudu.

Líbí se vám tento článek? Získejte více od Axios a Přihlaste se k odběru trhů Axios zdarma.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *