Obraz českého umělce z malé jihlavské galerie byl zapůjčen do Centre Pompidou v Paříži.

Obraz českého umělce z malé jihlavské galerie byl zapůjčen do Centre Pompidou v Paříži.

Oblastní galerie Vysočina v Jihlavě není zvyklá na mezinárodní pozornost. Poslední žádost ze zahraničí o zápůjčku obrazu byla minimálně před deseti lety, říká kurátorka Jana Pianowska.

„Většinou, když půjčujeme obrazy, je to do jiných galerií v České republice, takže jsme rádi, že máme v naší stálé expozici obraz, který je tak důležitý pro celou naši sbírku a celou historii českého umění. Rádi ji zapůjčíme, aby si ji mohli prohlédnout i lidé v zámoří.

'Variace reality' od Vojtěcha Hynaise |  Foto: František Jirků, Český rozhlas

Dílo českého malíře Vojtěcha Hynaise zobrazuje ženskou postavu sedící nahou u studny. Název „Variace pravdy“ poukazuje na to, že na alegorických obrazech je „Pravda“ ženská postava, často zcela nebo částečně oděná, představující myšlenku, že nemá co skrývat. „Varianta“ v názvu naznačuje, že Hainois skutečně namaloval několik variant tohoto obrazu, což je podle Jana Pianowska typické pro jeho práci.

„Haynais obvykle vytvořil mnoho různých forem a studií svých obrazů s různými kompozicemi, ke kterým se později někdy vracel.“

Další dva typy malby zobrazují ženskou postavu z profilu a detailu. Ale variace ve sbírce Oblastní galerie Vysočina se liší dvěma způsoby, říká Jana Pianowska.

„Naše varianta se kompozičně mírně liší od zbylých dvou, protože je malovaná spíše z čelního než bočního pohledu, předmět je obrácen k divákovi a předmět je usazen u studny. Má charakter pracovny – obraz je nedokončeno, detailní je pouze ženská postava, nedokončená je okolní zahrada.

READ  Cemex znovu otevírá hlavní betonárnu v České republice a zavádí recyklační závod na zbytkový beton
Suzanne Valadon | Photo: Ville de Paris/Bibliothèque Marguerite Durand/Wikimedia Commons,  CC0 1.0 Suzanne Valaton |  Foto: Ville de Paris/Bibliothèque Marguerite Durand/Wikimedia Commons, CC0 1.0

Předlohou pro tento obraz byla francouzská malířka Suzanne Valatonová, a proto má pařížské Pompidou Center takový zájem – chystají výstavu věnovanou Suzanne Valaton. Hainaise žil v Paříži v letech 1878 až 1893, kde se setkal se Suzanne Valaton, říká Pianowska.

„Suzanne Valaton měla velmi těžký život – v 15 letech vstoupila do cirkusu a měla různá zaměstnání, ale po úrazu nemohla pokračovat v práci v cirkuse. Stala se tedy modelkou pro různé malíře – Renoira a Toulouse -Lautrec, se kterým byla blízkými přáteli. Tak se přestěhovala do Paříže. Známý jako model v uměleckém světě a Hainaise byl také přítel těchto malířů, možná se s ní setkal.

Obraz bude rok a půl zapůjčen v Centru Pompidou, do Jihlavy se vrátí příští rok na podzim.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *