Český ministr vyzývá k mírovým vztahům na setkání sudetských Němců – Brněnský deník

Český ministr vyzývá k mírovým vztahům na setkání sudetských Němců – Brněnský deník

Beck během svého projevu zdravil sudetské Němce jako vážení soudruzi. Fotografický kredit: Mikuláš Bek, přes Facebook.

Řezno, Německo 29. května (zpravodaj ČTK) – Po nenávisti, bolesti a krveprolití v minulých vztazích mezi Čechy a sudetskými Němci se nyní musí společně snažit o mír, řekl český ministr školství Mikuláš Beck. Sudetoněmecký sjezd včera v Regensburgu. Beck během svého projevu zdravil sudetské Němce jako vážení soudruzi.

Bec se stal třetím členem české vlády po bývalém ministru kultury Danielu Herrmannovi a bývalém místopředsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobratkovi.

Reklamní

Sudetoněmecký vysoký představitel Bernd Posselt se po Beckově projevu omluvil za roli sudetských Němců v nacismu.

„Jako občan a politik jsem vždy věřil, že cesta z Prahy do Berlína vede nejen přes Drážďany, ale i přes Mnichov a že cesta z Prahy do Mnichova prochází dialogem se sudetskými Němci,“ řekl. Kývnutí.

Řekl také, že změny ve vztazích jsou vidět všude.

„Je to poprvé, co tady český ministr stojí bez odvahy,“ řekl s tím, že výjimka vyžadující odvahu se stala běžnou záležitostí. „To mě těší,“ poznamenal.

Beck na úvod svého projevu v Německu přivítal sudetské Němce jako vážení soudruzi, což se setkalo s potleskem.

„Vážení soudruzi, rád bych vás srdečně pozdravil jménem české vlády a zejména jménem českého premiéra Petra Fiely,“ řekl Beck.

Řekl, že Češi, Němci a sudetští Němci by se měli starat o demokracii, svobodu a právní stát ve střední Evropě a rozhodně čelit agresi z východu s odkazem na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

„Zažili jsme spoustu nenávisti, bolesti a krve, a kvůli tomu musíme pracovat pro mír,“ řekl.

Beck zakončil svou řeč latinskou modlitbou „Agnes Dei“ (Beránek Boží). „Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi a dej nám pokoj,“ řekl latinsky.

READ  Úvodní zápas české WTCR zrušen kvůli uprchlické krizi »TouringCars.Net

Beck ČTK před vystoupením řekl, že o obsahu projevu rozhodl sám, nesouhlasí s vládou. Řekl, že je to moje politická odpovědnost.

Neuznal kritické reakce, kterým čelil ze strany některých politických skupin za účast na sudetoněmeckém sjezdu, protože doba se podle něj natolik změnila, že mu umožnila odhodit břemeno minulosti.

Bosselt označil Beckův projev za historický. „Nepoužívám často slovo historický, ale toto je skutečně historický okamžik,“ řekl.

Později se Posselt jménem sudetských Němců omluvil za jejich podíl na vzestupu národního socialismu.

Podobné omluvy se Posselt v posledních letech opakovaně omlouval. Dnes se omluvil v reakci na slova českého prezidenta Petera Pavla, který před týdnem v bavorském Selby poděkoval sudetským Němcům za jejich příspěvek ke vzájemnému usmíření.

Bosselt se také zmínil o projevu Pavla v Terezíně (Theresienstadt) v Ústeckém kraji, místě nacistického zadržovacího ghetta a koncentračního tábora pro Židy během druhé světové války. Český prezident Theresienstadt se stal symbolem toho nejhoršího, čeho jsou muži schopni. Je třeba převzít odpovědnost za zločiny našich předků a poučit se z nich, dodal Pavel.

„Jak řekl prezident, nesmíme zapomínat na zločiny našich předků,“ řekl Bosselt. Poděkoval všem, kteří se podílejí na dobrých vztazích s Českou republikou, včetně Hermanna a Bělopratka.

Na jednání o vývoji vztahů s Českou republikou vystoupil také bavorský ministr-prezident Markus Soder. „Bůh chraň nové kontakty s našimi českými přáteli,“ uzavřel Soder.

Bosseltovi poděkoval za přátelství s Prahou. „Jste klíčovou osobou pro sblížení Čechů a Němců,“ trval na svém Soder.

V sobotu po bavorské a německé hymně zazněla na závěr hlavního sněmu Sudetoněmeckého sjezdu česká státní hymna. Následovalo zahrání evropské hymny. Českou hymnu poprvé zahráli sudetští Němci na sjezdu v Hofu loni.

READ  Česká republika se nezaměřila pouze na chorvatský „mozek“ Luka Modrič


https://brnodaily.com/2023/05/29/news/czech-minister-calls-for-peaceful-relations-at-meeting-of-sudeten-germans/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/05/Mikulas-Bek-via-Facebook.-1024×6-1.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/05/Mikulas-Bek-via-Facebook.-1024×6-1-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, PolitikaBeck během svého projevu zdravil sudetské Němce jako vážení soudruzi. Fotografický kredit: Mikuláš Bek, přes Facebook. Řezno, Německo 29. května (zpravodaj ČTK) – Po nenávisti, bolesti a krvi, které v minulosti charakterizovaly vztahy mezi českými a sudetskými Němci, musí nyní spolupracovat.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *