Nový projekt dělá ze školáků terénní lingvisty, kteří se snaží zachovat ohrožená česká nářečí

Nový projekt dělá ze školáků terénní lingvisty, kteří se snaží zachovat ohrožená česká nářečí

Mladí lidé ve věku 10-19 let jsou cílovou skupinou plakátové kampaně tohoto projektu mapování českého nářečí, která vyžaduje sběr velkého množství a různorodých záznamů z celé republiky. Marta Šimeková je z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, který za projektem stojí.

„Obvykle jsou to dialektici jako my, kdo chodí ven a dělá práci v terénu. Ale líbí se nám, když se mladí lidé snaží předstírat, že jsou odborníci na nářečí tím, že vyrazí do terénu a promluví si se svými prarodiči nebo jinými příbuznými a pořídí si nahrávku rozhovoru.

Staňte se super dialektologem!  |  Foto: Akademie věd ČR

Nahrávky přispějí k vytvoření prvního nářečního katalogu v České republice a zachovají tyto staré řečové formy, i když časem zaniknou. Získání pomoci mladých lidí znamená, že lingvisté mohou získat mnohem větší rozsah materiálů, než by bylo jinak možné. Vzhledem k tomu, že lingvistická práce v terénu vždy zahrnuje partnera a respondenta, dává smysl, aby mladí lidé kladli otázky, říká Shimekova.

„Mladí lidé jsou mnohem lepší s technikou a mobilními telefony než starší generace, takže umí lépe pracovat s nahrávkami, a bude to pro ně příležitost zjistit, jak je čeština pestrá a odlišná. Během adventu a Vánoc budou mít vzájemný rozhovor se svými nejbližšími, tedy jejich prarodiči Promluvme si o Vánocích v minulosti.

Existuje ještě jeden důvod, proč jsou mladí lidé sběrači dat a staří lidé zdroji. Mladší generace nemluví tolik dialektem jako starší generace a Marta Šimeková říká, že existuje mnoho dlouhodobých faktorů.

READ  Bílé tanečnice v České republice kritizují tanec „Bollywood hoga“

„Vliv vzdělávání ve škole, kde se děti učí mluvit a psát spisovnou češtinu, velký vliv médií a sociálních sítí, kde jsou tradiční dialekty málo nebo neslyšitelné, a zvýšená migrace Čechů mezi regiony. Takže lidé se mohou někde narodit, ale přestěhují se jinam a mluví tím.“ jsou v rozpacích, a tak přestávají používat své dialekty.

Ilustrace: Max Fischer, Bexels

Cílovým zdrojem pro tento výzkum jsou proto především lidé starší 60 let, kteří jsou hlavními uživateli tradičních regionálních českých nářečí. Upřednostňují se ale starší řečníci, vítány jsou i příspěvky od lidí mladšího a středního věku.

Děti mohou přihlásit své prarodiče nebo jiné příbuzné, sousedy či známé. Konverzace by měla trvat asi 30 minut a měla by probíhat běžnou, každodenní řečí. Mohou se týkat jakéhokoli tématu, ale pokud se účastníci snaží vymýšlet nápady, organizátoři projektu přišli s několika užitečnými úvodními otázkami, ke kterým lze získat přístup pomocí QR kódu. Stačí mobilní telefon, diktafon nebo jiné nahrávací zařízení a klidné prostředí k nahrávání.

Zájemci, skupiny nebo celé školní třídy mohou do 30. dubna 2024 zasílat své příspěvky prostřednictvím online formuláře na webu programu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *