Nový dokument o invazi do Československa v roce 1968 Premiéři Karlových Varů

Nový dokument o invazi do Československa v roce 1968 Premiéři Karlových Varů


Jan Srp |  Foto: Česká televize

Dokumentarista Jan Sickle strávil řadu let výzkumem a shromažďováním soukromých filmových archivů. Před dvěma lety narazil na krabici obsahující 35 cívek filmu, která, jak se ukázalo, obsahovala hodiny nikdy předtím neviděného materiálu ukazující invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a také protesty, které následovaly, jak vysvětlil Radio Prague International:

„Dostal jsem materiál od chlapa, který sbíral memorabilia z druhé světové války a dostal kotouče. Léta jsem na něj tlačil, aby mi je dal, a nakonec to vzdal.“

„Záběry byly natočeny na 35mm, což je profesionální film, takže potřebujete speciální vybavení, abyste si to mohli prohlédnout. Zpočátku jsem nemohl uvěřit, že jsem narazil na čtyři hodiny dosud neviděného záznamu. Ale poté, co jsem digitalizoval Veškerý materiál, uvědomil jsem si, že to byl. Byly to skutečně všechny nově objevené materiály.

„Rekonstrukce okupace“ |  Obrázek: Cinepoint

V 60. letech smělo na 35mm film natáčet jen několik státních institucí, a protože kotoučky obsahovaly záběry vojenských objektů, pan Schickel brzy zjistil, že je natočilo Československé armádní filmové studio.

„Rok 1968 byl v tomto ohledu neuvěřitelný. Každý fotograf, který mohl získat fotoaparát nebo filmový materiál, šel ven a fotografoval, co se dělo.

READ  Daria Kashcheva promění ženský epos v surrealistickou povídku Electra

„I v Armádním filmovém studiu, kde byste očekávali omezení, se všichni shodli, že je důležité situaci zdokumentovat. Protože na začátku se proti invazi postavili i vojáci, byť na krátkou dobu.“

Po svém zjištění podal pan Schickel v České televizi výzvu a požádal lidi, kteří se ve filmu poznali, aby ho kontaktovali. Odpověď, kterou dostal, byla neuvěřitelná:

„Dostal jsem více než tisíc odpovědí, ze kterých jsem pak vybral protagonisty – buď lidi, kteří se na záběrech našli, nebo znali někoho jiného, ​​kdo tam vystupuje.

„Rekonstrukce okupace“ |  Obrázek: Cinepoint

„Je tam například žena, jejíž bratr byl zastřelen před budovou Českého rozhlasu a ona ve filmu vystupuje na nemocničním lůžku.

„Kontaktovali mě ale také lidé, kteří mi poskytli vlastní záběry natočené na 8mm film. Soukromé filmové archivy sbírám od začátku 90. let, ale doteď mám jen dva nebo tři kotouče z roku 1968. Takže pro mě jako sběratele je to neuvěřitelně cenné.

Silný dokument Jana Schickela končí pohřbem Jana Balázse, který se upálil na protest proti rostoucí lhostejnosti veřejnosti k invazi. Po premiéře v Karlových Varech bude dokument uveden v kinech po celé České republice.

HD upoutávka na Rekonstrukce okupace (2021).

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *