Jeden člověk byl zabit při ruském raketovém útoku na Oděsu | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Jeden člověk byl zabit při ruském raketovém útoku na Oděsu |  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajinští představitelé uvedli, že letecký útok zranil 19 lidí, včetně několika dětí, a těžce poškodil největší oděskou katedrálu.

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil podle úředníků nejméně jednoho člověka, 19 zranil a vážně poškodil pravoslavnou katedrálu.

Oleg Kipper, guvernér Oděsy, uvedl v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram, že mezi zraněnými při nedělním leteckém útoku bylo několik dětí.

„Odyssey,“ řekl, „další noční útok monster.“

„Čtrnáct lidí bylo převezeno do městských nemocnic, z toho tři děti,“ řekl.

Dodal, že útok zničil také šest domů a obytných budov.

Rusko během minulého týdne téměř denně bombardovalo Oděsu a další ukrajinská zařízení na export potravin poté, co odstoupilo od dohody o námořním koridoru zprostředkované OSN, která umožňovala ukrajinské obilí bezpečně přepravovat.

Ukrajinské letectvo v neděli v Telegramu uvedlo, že Rusko odpálilo vysoce přesné střely Onyx a střely Kalibr z moře na břeh nad Oděsou.

Městská vojenská správa uvedla, že systémy protivzdušné obrany zničily „velkou část“ raket, mezi které podle ní patřily balistické střely Iskander.

Dodala, že Spaso-Preobraženská katedrála Ukrajinské pravoslavné církve spojená s Moskvou byla těžce poškozena.

„Ikona Matky Boží, patronky Oděsy, byla vytažena z trosek,“ uvedla administrativa na svém kanálu Telegram.

Spaso-Preobrazhenskyi neboli katedrála Proměnění Páně je největší pravoslavnou církevní budovou v Oděse. Byl vysvěcen v roce 1809.

Obrázky a videa zveřejněné představiteli Oděsy a policií ukazovaly zničené části budovy a trosky uvnitř, s řadou ikon seřazených na zemi.

Na jednom videu je vidět truchlící muž, který prochází potemnělou katedrálou a skanduje: „Církev již není… Pane, smiluj se nad námi.“

Al-Džazíra nebyla okamžitě schopna ověřit videa ani zprávy o škodách.

UOC je druhou největší církví na Ukrajině, ačkoli většina ukrajinských pravoslavných věřících patří k samostatné větvi víry, která vznikla o čtyři roky dříve sjednocením větví nezávislých na ruské autoritě.

READ  Představitelé Gazy tvrdí, že izraelské bomby vysídlily lidi v táboře Khiam a zabily 40 lidí

Ukrajina obvinila UBC z udržování spojení s ruskou pravoslavnou církví podporující invazi, která bývala mateřskou církví, ale s níž univerzita podle svých slov přerušila styky v květnu loňského roku.

Z Ruska nebyl žádný bezprostřední komentář.

Rusko své poslední útoky popsalo jako odvetu za ukrajinský úder na Rusy postavený most na Krym, ukrajinský černomořský poloostrov, který Rusko obsadilo v roce 2014.

Obviňuje Ukrajinu z využívání námořní cesty k „teroristickým útokům“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *