Jak se liší příznaky infarktu u mužů a žen?

Jak se liší příznaky infarktu u mužů a žen?

Pocení, nevolnost, závratě a neobvyklá únava se nemusí zdát jako typické příznaky srdečního infarktu, ale jsou běžné u žen a mohou se vyskytovat častěji, když odpočívají nebo spí, ukazuje studie.

Na rozdíl od mužů nejsou bolest na hrudi, tlak nebo nepohodlí vždy závažné nebo dokonce nejvýraznějším příznakem srdečního infarktu u žen. To je důvod, proč ženy potřebují porozumět svým jedinečným symptomům a zároveň pracovat na snížení rizika srdečních onemocnění, odhalují výzkumníci z Mayo Clinic.

Když ženy pociťují příznaky srdečního infarktu, jsou tyto příznaky často nesprávně interpretovány. Příznaky u žen jsou často nejasné – dušnost, nevolnost/zvracení, bolesti zad nebo čelistí. Jiné ženy trpí závratěmi, vertigem, bolestmi v podbřišku nebo horní části břicha a extrémní únavou.

„Je důležité nejprve rozpoznat své rizikové faktory srdečních onemocnění a poté pracovat na omezení chování, které může toto riziko zhoršit,“ řekla Chatura Allor, MD, lékařka rodinného lékařství z Mayo Clinic Health System v Mankatu.

„Některé faktory hrají při rozvoji srdečních onemocnění u žen důležitější roli než tradiční rizika, jako je vysoký cholesterol, obezita a vysoký krevní tlak,“ dodal Allor.

Aby se zabránilo srdečním onemocněním, musí ženy kontrolovat rizikové faktory, jako je cukrovka, stres, deprese, kouření a sedavý způsob života. Některé stavy, včetně menopauzy, syndromu zlomeného srdce a těhotenských komplikací, mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění u ženy.

„Ženy všech věkových kategorií by měly brát onemocnění srdce vážně,“ řekl Dr. Allor.

„Mnoho žen má tendenci zlehčovat své příznaky a nevyhledávat péči, dokud již nedošlo k poškození srdce a není nutná návštěva pohotovosti. Chceme, aby ženy pochopily, jak je důležité naslouchat svému tělu, rozumět tomu, co je pro ně normální, a vyhledat péči předtím, než příznaky se stávají vážnými.“

Podle American Heart Association (AHA) zvyšuje kombinace antikoncepčních pilulek a kouření riziko srdečních onemocnění u mladých žen o 20 procent.

READ  Tajemná planeta Vulcan může existovat pouze v našich snech: ScienceAlert

Ženy mohou mít infarkt bez předchozích příznaků. American Heart Association uvedla, že asi 64 % žen, které náhle zemřou na ischemickou chorobu srdeční, nemělo žádné předchozí příznaky.

Riziko se také zvyšuje s tím, jak žena stárne a často hraje roli rodinná anamnéza. Přejídání a sedavý způsob života jsou faktory, které časem vedou k ucpávání cév.

American Heart Association doporučuje nechat si zkontrolovat cholesterol ve věku 20 let nebo dříve, pokud máte v rodinné anamnéze srdeční onemocnění. Je také důležité pravidelně kontrolovat krevní tlak.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *