Srí Lanka, Česká republika a další země změnily jména

Ovlivňujících faktorů, které zemi přinutí změnit název, může být mnoho. Přerušení vazeb s její minulostí, připomínání známého vůdce, geografické rozdělení, války atd. mohou být některé z důvodů, které mohou ovlivnit změnu jména. Také do jisté míry určuje směr nového labelu.

Ze 195 zemí světa mnohé přijaly nová jména již dávno, zatímco jiné země tak možná učinily teprve nedávno. Oficiálně změnit název národa však není jednoduché.

Je zapotřebí jednání vlády na vysoké úrovni, většinový konsensus a různá jednání, spolu s obrovskými náklady. Nejen to, existují další komplikace, jako je změna SPZ, změna úředních dokladů a označení, změna vojenských a sportovních uniforem a zejména změna místních měn.

Navzdory tomu existují případy, kdy země změnily své názvy z absolutní nutnosti.

Podívejte se na země, které postupem času změnily své názvy

Republiky Makedonie do Republiky Makedonie

Foto: S laskavým svolením Diego Delso, Aktualizace CC BY-SA 3.0.0prostřednictvím Wikimedia Commons

Republika Severní Makedonie je jednou z nejnovějších zemí, které vstoupily do Společnosti národů, která změnila svůj název. Dne 13. února 2019 přijal národ svůj současný název a lze tomu přičíst několik politických faktorů.

Po získání nezávislosti na Jugoslávii v roce 1990 přijala tehdejší Makedonie název Republika Makedonie, ale zapojila se do samostatného vztahu se sousedním Řeckem. Je to proto, že Řecko má ve svých severních oblastech také místo zvané Makedonie, které zahrnuje druhé největší město Soluně a Philippi zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. V důsledku toho Řecko, rovněž člen NATO, zabránilo Severní Makedonii ve vstupu do aliance. Aby se vyřešila napjatá geopolitická situace, došlo ke změně oficiálního názvu země.

Mluvčí státu Mile Bochenjakovsky vysvětlil, že zemi lze zkráceně označit jako Severní Makedonii. Řekl také, že oficiálním jazykem národa je stále makedonština a občané jsou také označováni spíše jako Makedonci než jako Severní Makedonci.

Nizozemsko do Nizozemska

Změnit název země: Nizozemsko
Foto: S laskavým svolením Ethana Hu / @ethanhjy / Unsplash

Nizozemsko bylo v roce 2020 oficiálně změněno na Holandsko pro snadné uznání na mezinárodních kulturních a sportovních akcích. Šlo v podstatě o marketingový tah, jak zlepšit branding země. Je to také krok ke geografickému a sociálnímu začlenění, protože Nizozemsko se skládá ze dvou provincií – Severního a Jižního Holandska a Holandska, které překlenuje propast.

READ  Divadlo Red Mountain se jednou představí

Ačkoli jeho oficiální webové stránky pro cestovní ruch a informace se nadále nazývají Holland.com, jeho logo bylo změněno na oranžové NL s obrázkem tulipánu a zmínkou o Holandsku s ním. Všechny oficiální dokumenty a odkazy také používají Nizozemsko k oslovení země.

Rebranding stojí kolem 319 000 USD (asi 24 323 721 INR).

Svazijsko do království Eswatini

Změna názvu země: Eswatini
Foto: S laskavým svolením Sarah Atkins, CC BY 2.0prostřednictvím Wikimedia Commons

V roce 2018 Svazijsko změnilo svůj název na Království Eswatini. Ve snaze zbavit se koloniální minulosti země se ve stínu Spojeného království král Mswati III chopil příležitosti 50. výročí nezávislosti země v dubnu a oznámil to.

Jeho Veličenstvo ve svém projevu k národu řeklo, že mnoho zemí přijalo své dřívější jméno po nezávislosti a to je hlavní důvod změny. Turisté si ho navíc často pletou se Švýcarskem, které se nachází v Evropě. Jihoafrická země hraničí s Jižní Afrikou na východě a leží na jih od Krugerova národního parku.

Eswatini, což znamená „země Svazijska“, je jednoduše překladem Svazijska do místního jazyka země.

Česká republika přijala Českou republiku

Česká republika do češtiny
Foto: S laskavým svolením Ввласенко, Aktualizace CC BY-SA 3.0.0prostřednictvím Wikimedia Commons

Díky marketingovému úsilí mnoha společností přijala Česká republika v červenci 2016 Českou republiku jako krátký název registrovaný u OSN, stejně jako se o Francouzské republice mluví jako o Francii. Oficiální název je stále Česká republika, přičemž jde pouze o zkratku. Konverzace probíhají již více než dvě desetiletí, přičemž oficiální orgány požadují jednoduchý jednoslovný název, aby jej lidé mohli snadno označit na mezinárodních arénách a sportovních akcích.

Poté, co bylo jméno vloženo do databáze OSN, úřady vyzvaly anglicky mluvící země, aby v rámci svého běžného užívání používaly jméno Czech. Čeština je snadno vyslovitelná ve všech šesti oficiálních jazycích země – angličtině, francouzštině, ruštině, čínštině, španělštině a arabštině. Vyslovuje se jako CHEH-khiyah nebo CHEK-iyah.

Ve skutečnosti je název Česká republika také poměrně novým pojmem. Po oddělení od habsburské monarchie v Evropě vznikla v roce 1918 Federace provincií, která se stala známou jako Československo. Při rozpadu Sovětského svazu bylo Československo v roce 1993 rozděleno na Slovensko a Českou republiku.

Irský svobodný stát do Irska

Země, které změnily své názvy: Irsko
Foto: S laskavým svolením Seana Kuriana/@sean189/Unsplash

Irský svobodný stát přerušil všechny styky se Spojeným královstvím a změnil svůj název na Irsko resp oko V místním jazyce v roce 1937. Země je už dva roky v ostré válce se Spojeným královstvím a ve snaze vymazat minulost země změnila svůj oficiální název.

READ  Vítězný film Sliver Cave zobrazuje vztah mezi umělcem, uměleckým dílem a divákem jako strašidlo.

Ačkoli země získala nezávislost na Britském impériu v roce 1922, její ústava byla přijata v roce 1937 a dala nový oficiální název – Irsko.

Barmy do Myanmaru

V roce 1989 změnila vedoucí vojenská vláda země svůj název z Barmy na Myanmar. Stalo se tak, aby se zachoval způsob, jakým asijská země píše svůj název v místním jazyce. Vládnoucí vojenská junta po roce prudkého povstání oficiálně změnila název. Změnilo nejen název země, ale také změnilo název svého bývalého hlavního města z Rangúnu na Yangon.

Ačkoli OSN a země jako Francie a Japonsko změnu přijaly a uznaly, Spojené státy a Spojené království ji nadále označovaly jako Barmu. Je to údajně proto, že Spojené království juntu neuznává.

Postupem let se pozice Washingtonu v tomto ohledu zjemnila a při návštěvě země v roce 2012 tehdejší americký prezident Barack Obama použil obě jména, když označoval národ. Nicméně v roce 2021 prezident Joe Biden vydal prohlášení Použití Barmy, ne Myanmaru. Řekl: „Spojené státy během posledního desetiletí zrušily sankce vůči Barmě na základě pokroku směrem k demokracii. Zvrácení tohoto pokroku bude vyžadovat okamžitou revizi našich sankčních zákonů.“

Zairské republiky do Demokratické republiky Kongo

Republiky Zair do Republiky Kongo
Foto: S laskavým svolením Vladhy Mbema / @vladhy_mbema / Unsplash

Tato středoafrická země prošla během své historie mnoha změnami názvu. V letech 1885 až 1907 se nazýval Svobodný stát Kongo pod zrádnou vládou belgického krále Leopolda II. Později země přijala název Belgické Kongo, po kterém následovalo Leopoldville Kongo.

V roce 1960, po vyhlášení nezávislosti, se země oficiálně stala Konžskou republikou. To však bylo také krátkodobé. V roce 1971, za diktátora Mobutu Sese Seko, byl název změněn na Zairskou republiku. Jedním z možných důvodů je, že Zaire je jiný název pro řeku Kongo. Po jejím pádu byl název opět změněn na Republika Kongo a je stále.

Cejlon na Srí Lanku

Změna názvu země: Srí Lanka
Foto: S laskavým svolením Daria Dyachenko/@ddd4242/Unsplash

Starověký Cejlon dostal své jméno od Portugalců, kteří ostrov objevili v roce 1505. Jméno země zůstalo pod britskou nadvládou i dlouho po vyhlášení nezávislosti v roce 1948. Ale v roce 1972, kdy královna Alžběta II. přestala být její politickou šéfkou a země se stala republika, rozhodla Ostrovní vláda změnila svůj název na Srí Lanka. Po 39 letech, kdy se stala republikou, byla v roce 2011 zavedena změna, kdy byly z oficiálních dokumentů, webových stránek a bankovek odstraněny všechny odkazy na Cejlon.

READ  Bukayo Saka je teenager, který nikdy neudělal trest

I toto současné jméno má svůj podíl na historii. Ve starověkém eposu RámajánaNázev ostrova je zmíněn jako Lanka, kde démonický král Rávana držel Situ v zajetí. Předpona ‚sri‘, což znamená zářivá a krásná, byla přidána k Lance, která dala zemi její současný název.

Existuje mnoho dalších historických odkazů na jméno ostrova, jako je Tambapanni za prince Vijayi v roce 5 př.nl, Taprobane, jak jej interpretovali Řekové v roce 4 př.nl, a Serendip, jak jej používali Peršané a Arabové.

Demokratická Kambodža do Kambodžského království

Změnit název země: Kambodža
Foto: S laskavým svolením Paula Szewczyka / Unsplash

Stejně jako Srí Lanka, i Kambodža prošla řadou změn názvu. V letech 1953 až 1970 se země jmenovala Kambodžské království. Poté se během éry Rudých Khmerů až do roku 1975 nazývala Khmerská republika.

Za vzestupu komunismu v letech 1975 až 1979 byl národ také označován jako Demokratická Kambodža. Poté, pod přechodnou autoritou OSN, byl stát Kambodža krátce pojmenován a přejmenován na Kambodžské království v roce 1993, kdy byla obnovena monarchie.

Kapverdy na Cabo Verde

Země s novým názvem: Cabo Verde
Foto: S laskavým svolením Christiana Cacciamaniho / Unsplash

V roce 2013 Kapverdy oficiálně nahradily svůj název Republika Cabo Verde. Toto nové příjmení zaregistrovala u Organizace spojených národů pomocí plného portugalského pravopisu. Nový název nahrazuje „Kip“, anglický překlad portugalského slova „capo“ a vzdává hold portugalským námořníkům, kteří ostrov objevili v 15. století.

Verdi znamená zelený; Proto se název překládá jako „Zelený mys“. Souostroví 10 ostrovů se nachází uprostřed Atlantského oceánu a je domovem více než půl milionu lidí.

Hlavní obrázek: S laskavým svolením © Vjačeslav ArgenbergA CC BY 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons; Doporučený obrázek: S laskavým svolením Daria Dyachenko / @ddd4242 / Unsplash

Tento příběh se poprvé objevil na Prestige Hong Kong.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *