Jak nová metoda sledování identifikuje více případů lymské boreliózy ve Spojených státech

Jak nová metoda sledování identifikuje více případů lymské boreliózy ve Spojených státech

Cavan Images/Getty Images

Asi 90 % případů lymské boreliózy ve Spojených státech je hlášeno z 15 jurisdikcí s vysokým výskytem v oblastech severovýchodu, středního Atlantiku a horního středozápadu, podle CDC.CNN

Nemoci šířené klíšťaty a jiným hmyzem jsou ve Spojených státech stále běžnější, ale nová metodika sledování lymské boreliózy může nadhodnocovat nárůst případů zaznamenaných v roce 2022.

Více než 62 000 případů lymské boreliózy bude v roce 2022 hlášeno americkým střediskům pro kontrolu a prevenci nemocí, což je téměř 70% skok od ročního průměru z roku 2017 do roku 2019, podle nové zprávy. zpráva Agentura to zveřejnila ve čtvrtek.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí však tento prudký nárůst „pravděpodobněji odráží spíše změny v metodách sledování než změnu rizika onemocnění“.

Naprostá většina z Případy lymské boreliózy Ve Spojených státech byly hlášeny z více než tuctu jurisdikcí na severovýchodě, ve středním Atlantiku a na horním středozápadě, kde jsou klíšťata obzvláště rozšířená. V roce 2022 státní rada a teritoriální epidemiologové revidovali standardy pro hlášení případů lymské boreliózy, což těmto jurisdikcím s vysokým výskytem umožnilo hlásit případy pouze na základě laboratorních důkazů bez nutnosti potvrzení shromažďováním dalších klinických informací od pacientů.

Před rokem 2022 mohly některé případy zůstat neohlášené, protože zdravotnická oddělení nemohla potvrdit klinické informace, podle zprávy CDC. Tento posun může pomoci zmírnit pracovní zátěž pracovníků veřejného zdravotnictví, protože vysoká míra infekce již v některých jurisdikcích způsobila problémy. Nové metody mohou také pomoci zachytit více případů, poskytnout lepší komplexní pohledy a porovnat trendy napříč jurisdikcemi, ale budou představovat problémy při sledování historických trendů před změnou.

Navzdory významnému nárůstu je počet případů lymské boreliózy hlášených CDC jen malým zlomkem odhadovaného počtu celkových případů. Odhaduje se, že ve Spojených státech je každoročně diagnostikováno asi 476 000 lymské boreliózy, což je téměř osmkrát více než dokonce vylepšené metody sledování zachycené v roce 2022.

READ  NASA se záměrně srazí s kosmickou lodí v asteroidu

Nemoci přenášené vektory – které se šíří kousnutím hmyzu a pavoukovců, jako jsou klíšťata, komáři, blechy a vši – představují hlavní a rostoucí hrozbu pro veřejné zdraví. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se případy ve Spojených státech za poslední dvě desetiletí zdvojnásobily.

Získejte týdenní zpravodaj CNN Health

Lymeská borelióza je nejčastější onemocnění přenášené vektory ve Spojených státech spolu s virem Zika, virem západonilské horečky, horečkou dengue, malárií, morem, tečkovanou horečkou Rocky Mountain a syndromem alfa-gal.

Začátkem tohoto měsíce spustilo americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb národní program veřejného zdraví strategie K prevenci a kontrole nemocí přenášených vektory u lidí. Plán spojuje 17 federálních ministerstev a agentur, aby lépe porozuměly šíření nemocí a vyvinuly nástroje pro jejich diagnostiku a léčbu.

„Vzhledem k měnícím se vzorcům využívání půdy, globálnímu cestování a obchodu a změnám klimatu stále roste riziko existujících a nově se objevujících nemocí přenášených vektory,“ napsalo ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb v tiskové zprávě o nové strategii. „S rozšiřováním geografického rozsahu vektorů počet patogenů šířených vektory stále roste – přesto je k dispozici pouze jedna vakcína, která chrání lidi před téměř 20 místními hrozbami.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *