Izraelská armáda už druhý den prohledává nemocnici Shifa v Gaze: Živé zprávy o válce mezi Izraelem a Hamasem

Izraelská armáda už druhý den prohledává nemocnici Shifa v Gaze: Živé zprávy o válce mezi Izraelem a Hamasem

Den poté, co izraelská armáda převzala kontrolu nad největší nemocnicí v Gaze, vojáci ve čtvrtek odpoledne stále pročesávali místo, které podle Izraele skrývalo tajnou základnu Hamásu, ale na podporu tohoto tvrzení veřejnosti ještě neposkytlo mnoho důkazů.

Mluvčí izraelské armády řekl, že prohledání areálu nemocnice bude nějakou dobu trvat, protože „Hamas věděl, že přicházíme“ a uprchl nebo tam skryl stopy své přítomnosti.

Od invaze do Gazy před 20 dny Izrael představuje nemocnici Shifa jako jeden ze svých hlavních cílů s tím, že se nachází nad sítí podzemních opevnění, které postavilo Hamás, palestinská militantní skupina, která až do zahájení invaze ovládala celou oblast. . Hamás a vedení nemocnice tato obvinění odmítli.

Tvrzení, že Hamás operuje z rozlehlého nemocničního komplexu, bylo ústředním bodem obrany Izraele proti počtu obětí v důsledku jeho vojenské kampaně v Gaze, při níž zahynulo více než 11 000 lidí, podle zdravotníků v Gaze. Izraelští představitelé tvrdí, že těžké ztráty na životech jsou částečně způsobeny rozhodnutím Hamasu skrýt svá vojenská opevnění a velitelská centra v civilní infrastruktuře, jako je nemocnice Al-Shifa.

Schopnost Izraele dokázat své tvrzení může být klíčovým faktorem při rozhodování, zda jeho zahraniční spojenci nadále podporují jeho vojenskou odpověď na útok Hamasu na Izrael ze 7. října.

Izrael získal širokou mezinárodní podporu poté, co nálet vedený Hamasem zabil asi 1200 lidí, většinou civilistů, podle izraelských představitelů. Ale jak pokračovala izraelská protiofenzíva a zničila velkou část Gazy, objevily se známky toho, že spojenci začínají zaujímat jemnější postoj.

Rada bezpečnosti OSN ve středu vyzvala k okamžitému zastavení bojů na několik dní, aby se k civilistům mohla dostat další pomoc. Spojené státy – klíčový spojenec, který často vetuje prohlášení OSN kritizující Izrael – se zdržely hlasování o rezoluci, což umožnilo její schválení.

READ  Dopisy - The New York Times

Ve čtvrtek odpoledne jediným důkazem, který IDF dosud veřejně poskytla o údajném dvojím použití Shifa, bylo video ukazující některé zbraně a vybavení – asi tucet pušek, granátů, neprůstřelné vesty a vojenských uniforem – o kterých se tvrdilo, že je měli vojáci. nalezeno. Uvnitř nemocniční jednotky MRI. The New York Times nebyl schopen ověřit zdroj zbraní.

V den, kdy její síly vtrhly do Gazy, 27. října, armáda zveřejnila mapu místa, na níž bylo uvedeno, že Hamas provozuje čtyři podzemní prostory pod interním oddělením nemocnice, hrudním a dialyzačním oddělením, oddělením magnetické rezonance a odpočinkovou zónou nemocnice. Jeho západní okraj. Mapa také ukazuje, že Hamas provozuje velitelské centrum v nemocnici nebo v její blízkosti.

Armáda dosud neposkytla veřejné důkazy o existenci žádné z těchto pěti lokalit. V prohlášení uvedla, že vojáci našli nadzemní velitelské centrum v jednotce MRI, aniž by poskytla další důkazy. Hamás toto tvrzení odmítl a popsal ho jako „vymyšlený příběh, kterému nikdo neuvěří“.

Mluvčí izraelské armády major Nir Dinar řekl, že Izrael potřebuje více času na nalezení a předložení důkazů.

„Chce to čas, protože Hamas věděl, že přicházíme, a snažil se skrýt důkazy o válečných zločinech, které spáchali,“ řekl major Dinar. „Zničili scenérii, přinesli písek, aby pokryl některé podlahy, a postavili dvojité stěny.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *